زمان مطالعه: 4 دقیقه

هر کدام از انواع لمینت دندان باید به‌گونه ای ساخته و طراحی شده باشند که در وهله اول بسیار نازک بوده و مقاوم در مقابل لکه ها باشند و همچنین در برابر سایش های طبیعی از خود مقاومت نشان دهند و قادر باشند مقدار فشار روزانه بر روی دندان های شما را تحمل نمایند. ونیر‌ها در انواع متفاوتی مانند لمینت دندان ، کامپوزیت دندان  وجود دارد که هر کدام از آن ها شرایط و نکات مثبت خود را دارند. در ادامه این مطلب از سایت کلینیک ایمپلنتیا بهترین کلینیک دندانپزشکی و کاشت ایمپلنت دندان در تهران به معرفی و تفاوت انواع ونیر یا روکش دندان می پردازیم.

 

انواع لمینت دندان

 

انواع لمینت دندان و تفاوت‌های آن‌ها

لمینیت های سرامیکی

این نوع از روکش ها از متداول ترین انواع لمینت دندان به حساب می آید و دارای مزیت های بسیار خوبی می‌باشد:

 • می تواند کاملاً شبیه دندان های طبیعی باشد.
 • لمینت های سرامیکی دوام و مقاومت بالایی دارند.
 • کاربرد و ظاهر آن بسیار به دندان های طبیعی شبیه است.

لمینت های کامپوزیتی

این گزینه از موارد مقرون به صرفه برای افرادی است که به دنبال دندانپزشکی زیبایی هستند. افرادی که شرایط استفاده از لمینت را دارند باید بدانند که این مورد در بیشتر موارد در یک جلسه انجام می شود و در زمان قرا گرفتن بر روی دندان شکل پیدا می‌کند.

 • انجام لمینت کامپوزیتی می تواند در یک جلسه انجام شود.
 • کامپوزیت در مقایسه با لمینت دندان نیاز به آماده سازی بستر کمتری دارد.
 • از لحاظ قیمت کامپوزیت ها بسیار به صرفه ترند.
 • اما این احتمال وجود دارد کامپوزیت در اثر مراقبت های نادرست دچار لکه یا شکستگی شود. طول عمر این نوع لمینت می تواند حدود ۵ الی ۱۰ سال باشد.

لمینت های لومینیزر

لومینیزر یکی از انواع لمینت دندان است که جنس سرامیکی دارد ، اما تنها تفاوتی که با لمینیت های سرامیکی دارد در خصوص ضخامت است ، چرا که ضخامت آن ها نسبت به نوع سرامیکی خود بسیار کمتر می باشد. لومینیرز ها از پرسلین فلدسپاتیک سرینات که قابل پرس شدن است ساخته می شوند. از آنجایی که ضخامت این نوع لمینت ها حدود 0.2 بوده است و بسیار ظریف هستند ، نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارند ، از همین رو به دندان های شما آسیب جدی وارد نمی شود. بسیاری از افراد این سوال برایشان به وجود می آید که با وجود ضرافت و نازکی که این لمینیت ها دارند ، چگونه می توانند در زمان غذا خوردن مشکلی را برای بیماران به وجود نیاورند؟ در پاسخ باید بگویم که این پوسته ها در عین نازکی و ظرافتی که دارند ، بسیار محکم و با دوام هستند و در برابر ضربه ها کاملا مقاوم می باشند. با مراقبت های مناسب از لومینیرز ها می توان از آن ها به مدت 10 الی 20 سال یا حتی بیشتر نیز استفاده کرد و به سایر روش های پزشکی نیازی نداشت. تولید این نوع از انواع لمینت دندان به صورت انحصاری در اختیار شرکت آمریکایی است و اگر شما قصد استفاده از آن را داشته باشید باید دندانپزشکتان قالب های دندان شما را برای آن شرکت ارسال کند تا ساخته شود ، از همین رو قمیت این پروسه نسبت به انواع لمینت دندان ، بسیار بالا تر بوده و با توجه به شرایط کشور نشدنی است.

لمینت های متحرک یا اسنب آن اسمایل

لمینت متحرک یک روکش آماده است که معمولا در دارو خانه ها عرضه می شود. استفاده از این نوع لمینت ها تنها به درد افرادی می خورد که وقتی برای اجرای کاشت لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی ندارند یا می خواهند خیلی سریع ظاهر دندان های خود را بهبود ببخشند. با قرار دادن این نوع روکش در آب داغ و فشار دادن آن بر روی دندان های اصلی ، می توانید ظاهر دندان های خود را برای مدت زمان کوتاهی تغییر دهید. لمینت های متحرک به دو صورت آماده و سفارشی قابل دسترس هستند . این نوع لمینت ها با آنکه قیمت مناسبی دارند اما موقتی بوده و عوارض بسیار زیادی را به دنبال دارند ، از همین رو توسط دندانپزشکان مجرب کلینیک ایمپلنتیا به هیچ عنوان توصیه نمی شوند.

چه کسانی می توانند از تمامی انواع لمینت دندان ها استفاده کنند؟

افرادی که به دنبال اصلاح نمودن ساختار زیبایی در دندان های خود هستند می توانند از کامپوزيت یا لمینت های دندان استفاده کنند.

 • افرادی که دارای فاصله بین دندان هستند.
 • کسانی که دارای کجی و ناهمواری در دندان ها هستند.
 • افرادی که ترک در دندان های آن ها وجود دارد.
 • اشخاصی که دچار تغییر رنگ دندان ها شده‌اند.
 • افرادی که دارای دندان‌های کوتاه هستند.
 • کسانی که دارای ایمپلنت دندان هستند بهتر است از این روش استفاده نکنند.

شرایط فردی استفاده از انواع لمینت دندان

ونیرهای کامپوزیت، لمینت برای همه افراد شاید مناسب نباشد. معاینه فرد توسط دندانپزشک زیبایی می‌تواند تعیین کننده  استفاده از این گونه خدمات باشد. در بعضی از شرایط و موقعیت ها استفاده از لمینت یا کامپوزیت برای برخی از افراد مناسب نیست:

 • داشتن دندان های پوسیده یا بیماری های لثه: زمانی که این شرایط در دهان و دندان فرد وجود دارد ابتدا قبل از ساخت و ایجاد روکش های کامپوزیت و لمینت، باید این مشکلات کاملاً برطرف گردد.
 • دندان های ضعیف: اگر مقدار زیادی از ساختار یک دندان از بین رفته باشد یا با مواد پر‌کننده جایگزین شده باشد، این گونه دندان ها به مقدار کافی قوی نبوده و نمی‌توان از انواع لمینت دندان برای آن ها استفاده کرد.
 • دندان قروچه: افرادی که دندان قروچه دارند و دندان های خود را به طور مداوم به هم فشار می دهند این کار سبب می شود‌ لمینت و غیره دندان آن ها شکسته شود و یا ترک بخورد.
 • عدم وجود مینای کافی دندان: از آنجا که دندانپزشک زیبایی در بیشتر موارد قبل از آنکه روکش های لمینت را در دندان ها قرار دهد مقداری از مینای دندان را می تراشد، عدم وجود مقدار کافی مینای دندان می‌تواند در انجام این کار اختلال ایجاد کند.

تفاوت انواع لمینت دندان با ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها گزینه ای درمانی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته هستند. ایمپلنت دندان نیز می تواند در زیبایی و اصلاح طرح لبخند شما مؤثر باشد. اما ونیرهای کامپوزیت دندان قادر نخواهند بود که جایگزین دندان های از دست رفته باشند. انواع لمینت دندان می توانند روی دندان ها جای گرفته و ظاهری زیبا به آن دهند اما توانایی پرکردن جای خالی دندانی که وجود ندارد را ندارند.