شاید پیوند استخوان در ایمپلنت دندان به گوش شما خورده باشد. برای خیلی از افراد سوال است که پیوند استخوان چه زمانی انجام می شود؟ منظور از انجام این کار در ایمپلنت دندان چیست؟ در ادامه مطلب با کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا همراه باشید تا اطلاعات جامع و مفیدی در این زمینه کسب کنید.

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

 چه زمان پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می شود؟

 • در زمان هایی که مدتی طولانی از کشیده شدن دندان گذشته است.
 • به وجود آمدن بیماری های مربوط به لثه
 • اگر بنا بر دلایلی ناحیه مورد نظر بر اثر تصادف و اتفاق ضربه شدید دیده باشد.
 • وجود داشتن نقصی بزرگ در منطقه مورد نظر برای انجام ایمپلنت.

چرا نبود دندان باعث از دست رفتن استخوان می شود؟

در ادامه توضیحات مربوط به پیوند استخوان در ایمپلنت دندان این موضوع پرداخته می شود که چرا نبود دندان باعث از دست رفتن استخوان می شود. جالب است بدانید که، دندان ها هستند که استخوان فک را حفظ می کنند. زمانی که دندان ها از دست می رود به مرور زمان استخوان های ناحیه دندانی در نواحی عمودی و افقی تحلیل پیدا می کند. این تحلیل می‌تواند موجب کم شدن ضخامت استخوان فک باشد و یا روی ارتفاع این استخوان اثر بگذارد. اگر دندان سریعاً در این منطقه جایگزین نگردد، این تغییرات در استخوان ها به وجود می آید. از این رو است که پزشک اصرار بر قرار دادن ایمپلنت در اسرع وقت دارد. در این حالت به راحتی از استخوان های فک بیمار محافظت می شود. حداکثر دو ماه پس از کشیدن دندان زمانی مناسب برای انجام ایمپلنت است. اگر این زمان طولانی شود پزشک مجبور می شود با روش های مختلف مبادرت به پیوند استخوان و سپس مبادرت به انجام  ایمپلنت دندانی نماید.

 چه افرادی نیاز به پیوند استخوان در ایمپلنت دندان دارند؟

همانطور که در قبل اشاره شد بهتر است ایمپلنت در روز کشیده شدن دندان صورت پذیرد. اما در بیشتر موارد شاهد این هستیم که بسیاری از افراد دیر برای این کار مراجعه می‌کنند. افرادی هم که دچار آسیب در ناحیه استخوان فک شده اند و یا اینکه استخوان های آن منطقه از تراکم کافی به منظور ایجاد پایه برخوردار نیست، از کاندیدهای پیوند استخوان در ایمپلنت هستند. در کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا خدمات متنوعی در این زمینه ارائه می شود.

 انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

 • حفاظت از حفره خالی دندان

 در زمان کشیدن دندان منطقه ای حفره مانند به وجود می آید. و پزشک مبادرت به پر کردن این حفره می نماید. این کار با پودر استخوان صورت می پذیرد. دو ماه بعد از از انجام این کار می توان مبادرت به کاشت ایمپلنت دندان نمود.

 • بازسازی استخوان در ناحیه افقی

 برای رفع نقایص استخوان و بستر انجام ایمپلنت، در حالت افقی استخوان دندان عملیات بستر سازی انجام می شود. انجام این کار با پودر استخوان و ممبران صورت می پذیرد.

 • بازسازی استخوان به صورت عمودی

  این نوع از بازسازی زمانی انجام می‌شود که تحلیل رفتن استخوان ها مقدار قابل توجهی باشد. در این زمان مجبور هستیم که ارتفاع استخوان را نیز بازسازی نماییم.

 • جراحی سینوس لیفت

 این جراحی به منظور بالا آوردن دیواره سینوس ها در منطقه فک بالا می باشد. این کار بدین منظور انجام می شود که پزشک قادر باشد بدون آسیب رسیدن به محیط سینوسها، ایمپلنت را متناسب با طول و قطر مطلوب در محل قرار دهد.

آیا پیوند استخوان در ایمپلنت دندان عمل سخت و دردناک است؟

با پیشرفت های پزشکی و استفاده از داروهای بی حسی عمل  پیوند استخوان در ایمپلنت به هیچ وجه دردناک و غیر قابل تحمل نخواهد بود. با بی حس شدن موضع مورد نظر پزشک و بیمار با فراغ بال این فرآیند را پشت سر می گذارند. البته حضور یک متخصص باتجربه نیز می تواند در انجام این کار به مطلوب ترین حالت ممکن، کمک نماید.

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چه مقدار طول میکشد؟

کل فرایند جراحی پیوند استخوان در مطب انجام می شود. برای انجام این کار بسته به مساحت ناحیه مورد درمان، زمانی حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه نیاز است. بعد از انجام پیوند دو هفته زمان برای کشیدن بخیه ها نیاز است. بعد از گذشت ۳ الی ۶ ماه شاهد استخوانی با کیفیت مطلوب خواهیم بود.

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

 مزایا و معایب پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

بزرگترین مزیت پیوند استخوان افزایش پیدا کردن ضخامت و یا ارتفاع استخوان فک است. این بستر هر مقدار آماده تر باشد پایه های ایمپلنت با ثبات بیشتری در آن سال ها باقی خواهد ماند. از آنجا که کیفیت و تراکم استخوان در این فرآیند بسیار مهم است، با پیوند استخوان می توان بافتی با کیفیت به منظور انجام این کار فراهم کرد.

 اگر بخواهیم از معایب این کار نام ببریم شاید در وهله اول باید به افزایش یافتن هزینه ایمپلنت دندان در این حالت اشاره کرد. دو هفته هم باید به منظور ترمیم زخم ها و بخیه های ایجاد شده صبر کرد.

 نگهداری ها و مراقبت پس از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

 • بعد از انجام این عمل برای شما آنتی بیوتیک تجویز می گردد. که باید به طور دقیق آن را مصرف نمایید.
 • در صورت صلاحدید پزشک برای تسکین درد، مسکن تجویز می گردد.
 • ممکن است بعد از پیوند استخوان کبودی و تورم مشاهده کنید. این امر طبیعی است می‌توان با کمپرس یخ آن را کاهش داد.
 • استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین به مدت یک هفته می تواند مفید باشد.
 • احساس وجود تکه و خرده ریزه در دهان امری طبیعی است.
 • پس از پیوند استخوان در ایمپلنت باید از مصرف سیگار و دخانیات اجتناب نمود.

می توان با استفاده از این تکنیک شرایط مناسبی را برای کاشت پایه و داشتن دندانهایی مستحکم فراهم نمود. بستر مطمئن ایجاد شده می تواند سالیان طولانی نگهدارنده تاج دندان در دهان شما باشد. می توانید از ظاهر و لبخندی زیبا برخوردار بوده و همچنین با تغذیه مناسب و جویدن درست مواد غذایی، به سلامت جسم خود نیز کمک نمایید.