آیا نمی دانید بعد از ایمپلنت دندان خود، باید چه اقداماتی را در خصوص مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان انجام دهید؟ باید به شما بگوییم که مراقبت هایی بلافاصله بعد از انجام این فرآیند برای به حداقل رساندن عوارض احتمالی بعد از جراحی و حفظ دندان تازه ایمپلنت شده شما در شرایطی مساعد، لازم الاجرا می باشد. علاوه بر لزوم رعایت بهداشت نرمال، بهتر است ایمپلنت خود را در طول 2 هفته اول بعد از جایگذاری، به حال خودش بگذارید و اصلاً آن را دستکاری نکنید. در طول این دوره اقداماتی را بعنوان مراقبت های جانبی، به مرحله اجرا در آورید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

بهتر است آیتم های غذایی نرم تر را در رژیم غذایی تان بگنجانید و سعی کنید در موقع جویدن غذا، به هیچ عنوان از ناحیه ای که ایمپلنت در آن انجام شده است، استفاده نکنید و به آن ناحیه فشار وارد نکنید. این مرحله، یک دوره 10 الی 12 هفته ای را شامل می شود که مرحله تلفیق نامیده شده و دهان و سایر دندان های طبیعی شما، در حال سازگار شدن با عضو تازه وارد به خانواده شان هستند.

نکات و مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

برای گرفتن نتیجه بهتر پس از کاشت دندان باید نکاتی را رعایت کنید که ما برای شما آن ها را شرح داده ایم:

خونریزی

بعد از قرار گرفتن ایمپلنت ، خونریزی بسیار جزئی مورد انتظار است. خونریزی بعد از جراحی ممکن است تا چند ساعت ادامه پیدا کند. بهترین روش برای متوقف کردن خونریزی قرار دادن یک گاز استریل بر روی ناحیه درمان و فشردن ملایم آن به حالت گاز گرفتن برای به مدت 60 دقیقه یا یک ساعت می باشد. در حالیکه سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار داده اید، در آرامش، استراحت کنید. در زمان استراحت از دو بالش زیر سرتان تا 48 ساعت اول استفاده کنید. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، برای 30 دقیقه دیگر، گذاشتن و فشردن گاز استریل بر روی ناحیه درمان را ادامه دهید. خونریزی جزئی یا صورتی رنگ بودن آب دهان، به مدت 2 الی 3 روز بعد از جراحی، طبیعی است. احتمال بروز خونابه به مدت 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی ایمپلنت هست. به این نکته توجه کنید در 24 ساعت اول از تف کردن و شستشوی دهان پرهیز کرده و آب دهان را حتی در صورت آغشته بودن به خون فرو برید و خون بلعیده شده ضرری برای شما نخواهد داشت. در صورت انجام موارد فوق چنانچه خونریزی ادامه داشت روی آن ناحیه، گاز را به مدت یک ساعت فشار دهید. مسواک زدن را از روز پس از جراحی ایمپلنت اغاز کنید.

پزشک از شما می خواهد تا بعد از 2 هفته در جلسه فالوآپ جهت کنترل پیشرفت مطلوب نتیجه درمان، شرکت کنید. در صورت غیر جذبی بودن بخیه ها، پزشک در خصوص زمان مراجعه جهت کشیده شدن آنها، اطلاع رسانی خواهد کرد. از دستکاری کردن یا اقدام به کشیدن بخیه ها به دست خودتان جداً خودداری کنید.

درد و داروهای مسکن

متاسفانه، بیشتر جراحی های ناحیه دهان با اندکی درد همراه هستند. اگر به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( از قبیل ایبوپروفن، موترین و آدویل ) آلرژی ندارید، پزشک اغلب استفاده از آن ها را قبل از محو شدن اثر بی حسی موضعی توصیه می کند. در صورت تجربه کردن درد شدید، داروی ضد درد نارکوتیک توصیه می شود. داروی نارکوتیک و 400 میلی گرم ( دو قرص 200 میلی گرمی ) ایبوپروفن را در صورت احساس درد، هر 4 ساعت یکبار مصرف کنید. در حین استفاده از داروی مسکن نارکوتیک، رانندگی نکرده و از کار کردن با ماشین آلات خودداری کنید. داروی مسکن باعث ایجاد حالت خواب آلودگی در شما می شود. در صورت تمایل می توانید مصرف داروی نارکوتیک را متوقف کرده و تیلنول و ایبوپروفن را با هم مصرف کنید. مصرف داروها، نباید از حد تجویز شده تجاوز کند. در حالت نرمال، درد باید بعد از یک روز فروکش کند. در صورت ادامه دار بودن آن با پزشک مشورت کنید.

استفاده از کمپرس یخ بر روی صورت پس از قرار دادن ایمپلنت باعث بی‌حس شدن انتهای اعصاب خواهد شد و باعث احساس سبکی و بی دردی بعد از جراحی برای شما می شود. لذا بلافاصله بعد از جراحی مرتبً تا 48 ساعت از کمپرس یخ با فواصل 10 دقیقه ای استفاده کنید.

تورم

تورم، واکنش نرمال بدن به جراحی بوده و نشان می دهد که بدن در تلاش است تا بهبودی را در ناحیه آسیب دیده محقق کند. معمولاً تورم 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی، نمایان می شود و در طول 2 الی 3 روز اول بعد از فرایند درمان، به اوج خود می رسد. بعد از این مدت زمان، در حالت نرمال، تورم باید شروع به کاهش یافتن و فروکش پیدا کردن نماید. گاهی تورم 7 الی 10 روز ماندگار خواهد بود. تورم با به کار گیری فوری کمپرس یخ بلافاصله بعد از جراحی، به حداقل سطح خود می رسد. به مدت 20 دقیقه از بیرون صورت، بر روی پوست، در ناحیه ای که جراحی در آن انجام شده است، کمپرس یخ قرار دهید. این کار را در فواصل زمانی 20 دقیقه ای انجام دهید. یعنی 20 دقیقه کمپرس را بر روی پوست طرفی از صورت که ایمپلنت در آن انجام شده است بگذارید و 20 دقیقه کمپرس را بردارید. این کار را در طول 24 ساعت اول بعد از جراحی ادامه دهید. بعد از 48 ساعت، شروع به استفاده از کمپرس گرم نمایید. کمپرس گرم را بیشتر بر روی ناحیه گونه قرار دهید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی یکی از موارد مهم در مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان محسوب می شود. به این نکته توجه داشته باشید بعد از رفع اثر بی حسی موضعی، رژیم غذایی تان را با مایعات شروع کنید. در مدتی که ناحیه درمان بی حس است، بیمار باید از خوردن غذاها یا مایعات داغ، به شدت اجتناب کند. می توانید از پوره سیب، پودینگ و ژله به عنوان گزینه های غذایی مناسب برای این دوره استفاده کنید. وقتی بی حسی از بین رفت، می توانید غذاهای سفت میل کنید، ولی دقت داشته باشید که از ناحیه جراحی شده برای جویدن استفاده نکنید.

طی 24 تا 48 ساعت اول پس از جراحی رژیم غذایی محدود فقط به شکل مایع و سرد مانند آب میوه ساده، آب سوپ به صورت خرد شده و صاف شده (حتی داخل سوپ مواد جامد نباید استفاده شود. فقط آب آن به صورت سرد شده) استفاده شود از غذای گرم، سفت و تند بپرهیزید و برای مایعات از نی استفاده نکنید چون باعث خونریزی بیشتر می شود. همچنین 7 تا 10 روز از مصرف لبنیات خودداری کنید.

غذاها و نوشیدنی ها در طول دوره بی حسی ناحیه درمان

در طول 48 ساعت اول بعد از درمان، از نوشیدنی های گازدار و مایعات داغ اجتناب کنید.

نوشیدنی ها:

آب

آبمیوه

خوردنی ها:

پوره سیب

ژله

پودینگ

ماست

میلکشیک ( در زمان نوشیدن میلکشیک، از نی استفاده نکنید)

غذاهای نرم بعد از رفع بی حسی

سیب زمین پوره

پاستا

تخم مرغ

پنکیک

سوپ ( مراقب باشید سوپ تان داغ نباشد )

اهمیت استفاده از پروتئین در مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

با توجه به اینکه بعد از ايمپلنت دندان، فرایند ترمیم بافت های آسیب دیده شروع می شود، پروتئین نقش موثری را در سپری شدن این فرایند بهبود با کیفیت خوب، ایفا می کند. بعلاوه، پروتئین نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به عفونت دارد. مواد غذایی از قبیل کره بادام زمینی، لوبیا، گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات، منابع غنی پروتئین می باشند.

بهداشت دهان

بهترین روش برای جلوگیری از عفونت و تضمین بهبود، تمیز نگه داشتن دهان و حفظ بهداشت آن است. بعد از هر وعده غذایی، دهان را به طور کامل تمیز کنید. از مسواک نرم استفاده کرده و بعد از هر وعده غذایی و قبل از خوابیدن، مسواک بزنید. از مسواک زدن روی محل جراحی تا 4 الی 5 روز خودداری فرمایید. استفاده از نخ دندان در محل جراحی توصیه نمی شود. دهانشویه تجویز شده را روزی 3 بار و هر بار به مدت 1 دقیقه داخل دهان خود غر غره کنید. سرم شستشو و آب نمک رقیق شده را طبق توصیه جراح مصرف کنید. برای شستشوی بهتر اطراف ایمپلنت از واتر‌جت استفاده نمایید. اگر خونریزی بعد از مسواک زدن اتفاق افتاد، دوباره طبق دستورالعمل بالا، گذاشتن گاز استریل بر روی ناحیه درمان را تکرار کنید. در روز جراحی، دهان را آبکشی نکنید.

فعالیت

در طول 48 ساعت اول بعد از ایمپلنت، باید استراحت کنید و خود را درگیر فعالیت فیزیکی نکنید. بعد از 48 ساعت، می توانید تا حد ظرفیت بدن، فعالیت های فیزیکی را از سر بگیرید.

بوی بد دهان

بوی بد دهان بعد از جراحی کاملاً طبیعی بوده و با سپری شدن فرایند بهبود، خودبخود رفع می شود. دو الی سه رو بعد از جراحی، بافت سفید و احتمالاً سفتی در ناحیه جراحی دیده می شود. این امر کاملاً نرمال بوده و نشانه این است که بافت، در حال بهبود پیدا کردن است.

تب 

مختصر تب برای 24 تا 48 ساعت پس از جراحی ایمپلنت طبیعی است.

درد دندان های مجاور و گوش

درد دندان‌های مجاور و درد گوش پس از جراحی ، طبیعی بوده و کم‌کم از بین می‌رود.

نکاتی در مورد موفقیت درمان ایمپلنت

درصد موفقیت ایمپلنت حدود 90 تا 95 درصد می‌باشد. علی‌رغم رعایت تمام موارد فوق امکان شکست درمان ایمپلنت وجود دارد. که مجدداً جراح، ایمپلنت را قرارمی‌دهد.

داروها

داروها طبق دستور جراح و تا پایان مقدار تجویز شده مصرف گردد.

آنتی بیوتیک ها

اگر آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده باشد، حتماً همه آنتی بیوتیک را چه به شکل قرص چه به شکل مایع، طبق تجویز پزشک مصرف کنید. حتماً داروهای آنتی بیوتیک باید تا انتها مصرف شود. آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از بروز عفونت تجویز شده اند. پس دقت در مصرف دقیق آنها بسیار حائز اهمیت است. در صورت بروز هرگونه واکنش به مصرف آنتی بیوتیک ها، حتماً با پزشک تماس بگیرید.

توضیحات دارویی 

  • کپسول سفالکسین: هر 6 ساعت یک عدد تا 10روز.
  • قرص مترونیدازول: هر 8 ساعت یک عدد تا 10 روز.
  • قرص ژلوفن: بلافاصله پس از جراحی ایمپلنت تا هرروز و هر 4 ساعت مصرف شود و پس از آن هر زمانی که درد داشتین مصرف شود.
  • آمپول دگزامتازون تزریق عضلانی
  • دهانشویه کلر‌هگزیدین: در روز جراحی از دهانشویه استفاده نشود از فردای روز جراحی روزی 3 بار استفاده شود.
  • سرم شستشو نرمال سالین: در روز جراحی از سرم استفاده نشود از فردای روز جراحی با سرنگ مخصوصاً بعد از میل غذا شستشو شود.
  • قرص آنتی‌هیستامین: هر 8 ساعت یک عدد تا 10 روز.
  • قطره بینی نرمال سالین: هر 8 ساعت 2 قطره داخل هر سوراخ بینی تا 3 هفته.
  • قطره بینی فنیل افرین: هر 8 ساعت 2 قطره داخل هر سوراخ بینی فقط تا 3 روز؛ اما مصرف بیش از 3 روز باعث خشکی بینی خواهد شد لذا بیشتر از 3 روز مصرف نشود.

مراقبت نرمال از ایمپلنت

مراقبت از ایمپلنت هیچ تفاوتی با مراقبت از دندان های طبیعی ندارد. همانطور که برای حفظ عمر طولانی تر دندان های طبیعی، باید از آنها مراقبت کنید، مراقبت از ایمپلنت نیز فاکتور اصلی در افزایش دوام و ماندگاری آن می باشد.

طبق برنامه نرمال مسواک زدن، دندان ها را مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید.

برای حفظ سلامت لثه ها، استفاده از دهان شویه را فراموش نکنید.

محلول آب نمک، یک محلول جادویی است که نمی توان نقش آن را در حفظ سلامت دهان نادیده گرفت. روزی یک بار دهان را با این محلول شستشو دهید.

حتماً برای چک کردن و کنترل سلامت دهان و دندان، در جلسات ویزیت هر چند وقت یک بار شرکت کنید.