زمان مطالعه: 9 دقیقه

بالا رفتن سن ، عدم مراقبت صحیح از دهان و دندان و نیز برخی عوامل تاثیر گذار دیگر باعث می شود که بخشی از دندان های طبیعی مان را از دست بدهیم. این از دست رفتن دندان های طبیعی علاوه بر تاثیر منفی بر روی شکل ظاهری و پایین آوردن سطح اعتماد به نفس و احساس خجالت در هنگام صحبت کردن یا خندیدن ، تاثیرات منفی نیز بر روی گوارش بر جای می گذارد. خوشبختانه ، امروزه با پیشرفت ها در حوزه دندانپزشکی ، با پروسیجر ایمپلنت دندان ، امکان بازیابی دندان های از دست رفته فراهم گردیده است. در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا ، بهترین کلینیک کاشت ایمپلنت در دندان در تهران همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره مراحل ایمپلنت دندان کسب کنید.

 

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان – قبل از انجام پروسه :

این مرحله نیز به خودی خود حائز اهمیت است. چرا که متخصص در این بازه فرد را مورد معاینه قرار می دهد و مطمون می شود که مانعی در مسیر مراحل بعدی کاشت دندان وجود ندارد. مواردی که مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از :

  1. آنالیز کامل وضعیت دهان و دندان ها و فک
  2. ارزیابی سوابق پزشکی ، داروهای مصرفی و پروسه های درمانی
  3. طرح ریزی روند و طول درمان

مراحل ایمپلنت دندان

1 . مشاوره اولیه

متخصص دارای بورد تخصصی ، به طور کامل دهان شما را مورد ارزیابی قرار می دهد و موقعیت دندان های طبیعی و موقعیت استخوان فک تان را بررسی می کند. لازم است پزشک در خصوص سابقه پزشکی شما اطلاعات کامل را کسب نماید. این اطلاعات شامل بیماری های خاص ، خصوصاً دیابت می باشد که می تواند بر روی فرایند درمان تاثیر بگذارد. اگر مبتلا به دیابت هستید ، ولی این بیماری را به خوبی تحت کنترل در آورده اید ، می توانید از کاشت دندان بهره مند شوید.
پزشک اطلاعات دقیق مربوط به داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید را از شما دریافت کرده و همچنین از شما در خصوص استعمال یا عدم استعمال سیگار ، سوال می کند. در صورتی که سیگاری هستید ، از شما می خواهد تا برای مدت معینی قبل از درمان و در طول آن ، مصرف سیگار را ترک کنید. البته به نفع خود شما است که از این فرصت استفاده کرده و برای تضمین سلامت ایمپلنت ها و کل بدن تان در تمام طول زندگی ، به طور کامل برای همیشه مصرف سیگار را ترک کنید.

2 . تست های تشخیصی

در این قدم از مراحل ایمپلنت دندان ، در صورت نیاز تست های انجام می شود. این تست ، اطلاعات خوبی را درباره استخوان فک در اختیار پزشک قرار داده و به ارزیابی کیفیت و کمیت آن کمک می کند. این ساختار باید با مقدار کافی استخوان سالم پوشش داده شوند تا تلفیق آنها در فک و محکم قرار گرفتن شان در محل ، تضمین شود. اگر استخوان فک ، به اندازه کافی نباشد ، گرافت استخوان توصیه می شود. این فرایند شامل اضافه کردن مقدار اندکی استخوان برای کمک به بازیابی استخوان از دست رفته می باشد. این فرایند قبل از جراحی یا به طور همزمان ، بر حسب مقدار استخوان مورد نیاز ، قابل اجرا می باشد.

در صورت نیاز اسکن از استخوان فک گرفته می شود که به پزشک کمک می کند تا طرح جراحی را ترسیم نماید. همچنین این تست ها و اسکن ها قرار گرفتن این ساختار در محل دقیق خود و ارائه بهترین نتیجه را تضمین می کند. مرحله طراحی برای تضمین طبیعی به نظر رسیدن ایمپلنت و برخورداری از قابلیت کاربرد مطلوب ، بسیار حائز اهمیت می باشد.

3 . مرحله جایگذاری فیکسچر ( پایه ) اباتمنت و روکش

ایمپلنت استاندارد شامل سه بخش مجزا می باشد. فیکسچر ایمپلنت که از تیتانیوم ساخته شده است. در این قدم از مراحل ایمپلنت دندان بخش ساخته شده از تیتانیوم ، با استخوان فک تلفیق می شود و علت انتخاب این فلز ، این است که این فلز با بدن ، بسیار سازگار است و مشکلات پس زندن اتفاق نخواهد افتاد. این بخش در طول یک فرایند جراحی کوتاه ، در استخوان فک جا گذاری می شود.

بخش دوم اباتمنت نام دارد که به پایه ایمپلنت متصل شده و از روکش دندان پشتیبانی می کند. بخش سوم روکش دندان می باشد که می توان با چسب آن را به بخش پایه متصل کرده یا با پیچ در محل خود ، محکم نمود. پروسیجر قرار دادن فیکسچر ایمپلنت ، بسیار کوتاه است و درج یک ایمپلنت واحد از طریق یک برش ریز در لثه ، تنها کمتر از 15 دقیقه طول می کشد. در اغلب بیماران بی حسی موضعی برای اجرای این فرایند مورد استفاده قرار می گیرد. حتی برای ایمپلنت تمام دندان ها نیازی به بیهوشی عمومی نیست اما در بیمارانی که تحمل این فرآیند را ندارد از بیهوشی عمومی استفاده کرد که این کار در یک مرکز بیمارستانی انجام می شود.

پس از این محله از مراحل ایمپلنت دندان دستورالعمل های کامل در خصوص چگونگی مراقبت از محل درمان به بیمار توسط دندانپزشکان کلینیک ایمپلنتیا ، بهترین کلینیک کاشت ایمپلنت در دندان در تهران ارائه می شود. نحوه تمیز نگه داشتنو مراقبت از آنها آموزش داده می شود. در چند روز اول ، ممکن است احساس درد کنید. معمولاً داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک ، برای تسکین درد کفایت می کند. درمان با بی حسی موضعی انجام شده باشد ، روز بعد می توانید به محل کار خود بازگردید.

اکنون ايمپلنت دندان شما برای تلفیق کامل در استخوان فک ، درطول فرایندی به نام اوسئواینتگراسیون ، به زمان نیاز دارد. در طول این مدت سلول های استخوانی جدید در اطراف پایه این ساختار رشد خواهند کرد و آن را در استخوان ، محکم نگه خواهد داشت. اگر این ساختار در دهان در موقعیتی باشد که در زمان صحبت کردن یا خندیدن دیده شود ، برای پوشش دادن موقتی آن در طول چند ماه زمان مورد نیاز برای تلفیق فیکسچر ، از روکش موقتی استفاده خواهد شد.

 

مراحل ایمپلنت دندان + کلینیک ایمپلنتیا

 

مرحله پیوند استخوان در کاشت دندان

استخوان فک برخی از بیماران قدرت و استحکام کافی را جهت نگهداری پایه این ساختار ندارند. در این وضعیت محله پیش رو پیوند استخوان می باشد. متخصص بافت استخوانی را از ناحیه اهدا کننده برداشته و در محل مورد نظر پیوند می زند. بعد از این مرحله معمولا لازم است دوره نقاهتی پشت سر گذاشته شود تا گرافت با بافت طبیعی یکی شود و فک برای قرار گرفتن این ساختار آماده شود.

معاینه RTG و CT3D در کدام یک از مراحل ایمپلنت دندان انجام می شود؟

یکی از مهم ترین مراحل معاینه برای کاشت که در طی انجام آن شرایط بیمار بررسی می شود ، معاینه RTG است. در این پروسه به کمک اشعه ایکس از وضعیت دندان های بیمار و ساختمان فک او عکس تهیه می شود. در این عکس ساختار استخوان های فک بیمار به طور کامل و به درستی بررسی می شوند و استخوان هایی که برای کاشت مناسب هستند ، تشخیص داده خواهند شد. طی انجام این فرایند دندانپزشک مطلع می شود که آیا نیاز به پیوند استخوان برای ادامه پروسه مورد نظر هست یا خیر. پس از آن نیز دندانپزشک می تواند برای تعداد و نوع ایمپلنت ها تصمیم گیری کند.
تست CT3D یکی دیگر از مراحل ایمپلنت دندان می باشد که به توصیه دندانپزشک پیش از انجام این فرایند انجام می شود. با این تصاویر سه بعدی نیز ساختار و ابعاد آناتومیک به صورت کامل نشان داده می شوند. به این صورت که پزشک با آگاهی کامل برای درمان مشکلات بیمار خود اقدام کرده و از بروز مشکلات پیش بینی نشده و امکان پذیر جلوگیری می کند.

کشیدن دندان مرحله ای مهم و حساس

اگر فرد دارای دندان های اسیب دیده ای باشد و بخواهد به جای ان ها از پروسه استفاده کند ، باید ابتدا برای کشیدن دندان های خود اقدام کند. مراحل ایمپلنت دندان به خصوص کشیدن دندان باید با دقت بسیار بالا و حساسیت بسیار زیادی انجام شود ، چرا که در حین انجام این کار ممکن است صفحه باکال و استخوان های اطراف دندان دچار آسیب شوند و مشکلات خطرناکی به وجود آید. لازم به ذکر است در صورتی که فرایند درمان شما توسط بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران انجام شود هیچ نوع مشکلی از این دست موارد به وجود نمی آید.
پس از طی کردن مرحله فوق و کشیدن دندان ، اطراف آن و استخوان های فک بیمار به طور کامل بررسی می شوند. حفره داخل استخوان بررسی شده و در صورت سالم بودن برای ادامه کاشت اقدام می گردد.

مراحل ایمپلنت دندان – بعد از درمان :

بعد از این که جراحی به طور کامل انجام شد ، بیمار موظف است تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا کند ، نکات مراقبتی در خصوص روند تغذیه ، بهداشت دهان و دندان ها و مواردی از این قبیل را رعایت کند. پیروی از این مرحله باعث می شود که از هرگونه عارضه احتمالی دور بمانید و حتی با سرعت بیشتری به بهبودی برسید.

مراحل ایمپلنت دندان جلو

دندان های جلو تاثیر مستقیمی بر روی زیبایی دارند و در زمان خندیدن و صحبت کردن به راحتی دیده می شوند. این در معرض دید بودن آنها باعث بالاتر رفتن سطح حساسیت در اجرای فرایند کاشت دندان می شود.

در ایمپلنت دندان های جلو ، روکش انتخاب شده باید به گونه ای باشد که تفاوتی را با سایر دندان های طبیعی مجاور ، شکل ندهد. در این موارد اغلب روکش سرامیکی یا زیرکونیا توصیه می شود که علاوه بر استحکام بالا ، از نظر زیبایی و شفافیت نیز ویژگی های منحصر به فرد داشته و برای استفاده در ایمپلنت های دندان جلو بسیار مناسب است.

مراحل ایمپلنت دندان نیش

مراحل ایمپلنت دندان نیش ، مثل مراحل کلی کاشت ، بعد از انجام بررسی ها و آزمایشات اولیه ، در طی یک پروسیجر جراحی ، پایه با ایجاد شکافی در لثه ، در استخوان فک جاگذاری می شود. در صورتی که فرد دچار تحلیل استخوان شده باشد ، نخست پیوند استخوان انجام می شود. پس از سپری شدن دوره بهبود ، روکش ایمپلنت بر روی آن قرار داده می شود. با توجه به اینکه دندان نیش در موقعیتی در دهان است که در زمان صحبت کردن ، خندیدن و غذا خوردن بسیار ایفای نقش می کند ، بنابراین باید به گونه ای طراحی شود که از نظر ویژگی های عملکردی و شکل ظاهری ، بسیار طبیعی بوده و دقیقاً مانند دندان های طبیعی باشد.

 

مراحل ایمپلنت دندان - ایمپلنتیا

 

ایمپلنت دندان چند مرحله دارد؟

مراحل ایمپلنت دندان به طور کلی در دو بخش به انجام می رسد. مرحله اول ، شامل کاشت فیکسچر یا پایه بوده و در مرحله دوم ، ساخت روکش دندان و نصب آن انجام می شود.

آیا مرحله دوم کاشت ایمپلنت درد دارد؟

یکی از نگرانی های افرادی که برای انجام ایمپلنت تصمیم گیری می کنند ، درد ناشی از جراحی است و تصور می کنند که این درد ، بسیار شدید بوده و مدت زیادی گریبان گیر آنها خواهد بود.این موضوع که هر فرایند جراحی با اندکی درد همراه است ، اصلاً جای بحث نداشته و امری بدیهی و طبیعی است ، ولی پزشک با تجویز داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ، فرایند را به گونه ای تحت مدیریت در می آورد که درد به یک فاکتور قابل کنترل تبدیل شود. همچنین ، رعایت دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک ، از قبیل رعایت بهداشت دهان و دندان . میل کردن غذاهای نرم و عدم وارد آوردن فشار به ناحبه درمان شده ، می تواند نقش به سزایی در کنترل درد ، ایفا کرده و مراحل ایمپلنت دندان را به طور کلی به یک فرایند بدون درد تبدیل کند. به طور کلی ، درد ایمپلنت ، 3 الی 5 روز به طول می انجامد.

مراحل ایمپلنت دندان فوری در تهران

مراحل ایمپلنت فوری دقیقاً شبیه به مراحلی است که برای ساختار معمولی شرح داده شد. تنها تفاوت این دو فرایند در این است که در ایمپلنت فوری نیازی نیست برای قرار دادن روکش بر روی ایمپلنت ، چند ماه صبر کنید. در پروسیجر ایمپلنت فوری دندان ، روکش دندان ، در همان روز جراحی بر روی ایمپلنت قرار داده می شود که باعث می شود بیمار بدون دندان از کلینیک ایمپلنتیا ، بهترین کلینیک ایمپلنت دندان در تهران خارج نمی شود و زیبایی را در این مدت برای او فراهم می کند. همچنین لثه دوره ایمپلنت به صورت ایده آل در این مدت شکل می گیرد و فرم طبیعی را به خود می گیرد.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

نوع این ساختار ، نیاز به پیوند استخوان ، عدم وجود عفونت در ناحیه درمان ، همگی از مواردی هستند که بر روی طول مدت ایمپلنت تاثیر می گذارند. متناسب با نیاز به انجام هر یک از این فرایندها ، مدت زمان مورد نیاز برای اجرای این ساختار ، متغیر خواهد بود.

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت انجام داد؟

بعد از کشیدن دندان باید هر چه سریعتر به انجام ایمپلنت اقدام نمود. هر چه فاصله کشیدن دندان تا ایمپلنت ، بیشتر شود ، خطر تحلیل رفتن استخوان افزایش می یابد. در چنین شرایطی ممکن است پیوند استخوان ، مورد نیاز شود. در برخی موارد ، بلافاصله بعد از کشیدن دندان ، در صورت مساعد بودن شرایط از نظر عدم وجود عفونت و سلامت کامل لثه ، ایمپلنت بلافاصله انجام می شود.

آیا ترتیب در مراحل انجام ایمپلنت مهم است ؟

قطعا همینطور است. امکان جا به جایی در مراحل ایمپلنت دندان وجود ندارد و لازم است همانطوری که توضیح داده شده اند ، یکی به یک و در زمان های معین به انجام برسند تا نتیجه درستی رقم بخورد. به طور مثال نمی توان اول پایه ایمپلنت را در استخوان قرار داد و بعد پیوند بافت را به انجام رساند.