زمان مطالعه: 10 دقیقه

ایمپلنت دندان گزینه درمانی است که برای بازیابی و جایگزین کردن دندان های طبیعی از دست رفته در اثر عوامل مختلف ، می تواند به عنوان یک راه حل کارگشا مورد استفاده قرار گرفته و جای دندان های خالی در دهان را پر کند. اما در بعضی از مواقع افراد خواهان انجام فوری این پروسه هستند و به کاشت دندان سریع روی می آورند. ایمپلنت دندان فوری روشی است که به فرد این امکان را می دهد تا در مدت زمانی کوتاه ، دندان های از دست رفته خود را جایگزین نموده و نتیجه مطلوبی را از درمان به دست آورند. دقت داشته باشید که برای انجام این پروسه توصیه می شود به بهترین کلینیک کاشت دندان فوری در تهران ، ایمپلنتیا مراجعه کنید.

 

ایمپلنت دندان فوری - کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا

 

امروزه خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی شرایط مطلوبی جهت بازیابی زیبایی های از دست رفته فراهم شده است. دندان نیز به عنوان یکی از بخش های تاثیر گذار در چهره ، از این امر مستثنی نبوده و پیشرفت های رخ داده در حوزه دندانپزشکی ، امکان برخورداری از لبخندی زیبا را فراهم نموده است.

مراجعه به دندانپزشک بمنظور کاشت دندان در تهران ، بهتر است بلافاصله در پی از دست رفتن دندان طبیعی انجام شود. علت اقدام فوری برای ایمپلنت دندان فوری ، این است که خالی ماندن جای دندان برای مدت زمان طولانی ، علاوه بر مشکلات بهداشتی ، می تواند مشکلاتی از قبیل تغییر شکل فک و صورت و از بین رفتن تراکم استخوان در ناحیه ای که دندان آن از دست رفته است را به همراه داشته باشد.

ایمپلنت دندان فوری چیست؟

ایمپلنت فوری دندان در تهران ، در برگیرنده دو فرایند است که در هر دو آنها ، دندان از دست رفته ، با پروسیجر ایمپلنت ، بازیابی می شود. در فرایند ایمپلنت از نوع اول ، بلافاصله بعد از گذاشتن پایه یا فیکسچر ، روکش بر روی آن قرار داده می شود. البته ، این روکش موقتی می باشد و تا زمانی که فرایند جوش خوردن پایه به استخوان تکمیل شود ، بر روی آن قرار داده می شود.

پایه یا فیکسچر ، بخشی از ایمپلنت است که در واقع ، نقش ریشه از دست رفته دندان را بازی می کند. این بخش از ایمپلنت دندان فوری در استخوان فک قرار داده می شود و بسیار محکم و پایدار بوده و این توان را دارد که روکش ایمپلنت را به روی خود نگه دارد. جنس انتخاب شده برای پایه دندان ، از ماده ای به نام تیتانیوم می باشد که در داخل استخوان فک ، جایگذاری می شود. علت انتخاب این ماده برای ساخت پایه ایمپلنت ، ویژگی سازگاری این فلز با بدن و عدم بروز فرایند پس زنی از سوی بدن می باشد.

در فرایند ایمپلنت دندان فوری از نوع دوم ، کاشت ، بلافاصله بعد از کشیدن دندان طبیعی ، اجرا می شود. مزیت این پروسیجر این است که مشکلات مرتبط با تغییرات رخ داده در فرم استخوان فک ، در این روند ایمپلنت فوری دندان تجربه نمی شود. استخوان فکی که دندان آن از دست رفته است ، به مرور زمان دستخوش تغییراتی از لحاظ فرم و شکل می شود. گاهی این تغییرات می تواند مشکلاتی را در هنگام ایمپلنت ایجاد کند ، چون در این شرایط ، استخوان از ویژگی های مناسب برای پشتیبانی از پایه ایمپلنت برخوردار نمی باشد.

مراحل ایمپلنت دندان فوری

مرحله اول : مشاوره بین دندانپزشک و بیمار

بهترین متخصص ایمپلنت دندان تهران در طول جلسه مشاوره ، به منظور اطلاع رسانی و آگاه نمودن بیمار خود از فرایند اجرای ایمپلنت فوری دندان ، توضیحاتی کافی را در این خصوص در اختیار بیمار خود قرار می دهد. جلسه مشاوره ، جزو لاینفک فرایند درمان محسوب می شود. وی در این جلسه ، آزمایشات لازم را بر روی ناحیه درمان انجام داده و طرح درمان متناسب با نیاز بیمار را ترسیم می کند. این جلسه فرصت مناسبی برای برقراری یک همکاری مشترک بین بیمار و پزشک می باشد ، چون اقدام صحیح در اجرای دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک ، در مراحل مختلف درمان ایمپلنت دندان فوری ، می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای را بر روی نتیجه درمان بر جای گذارد.

مرحله دوم: تست و عکسبرداری

پزشک به منظور بررسی کامل وضعیت ناحیه درمان ، گرفتن عکس و سی تی اسکن را برای مشاهده وضعیت استخوان فک ، ضخامت آن ، وضعیت ریشه دندان و به طور کلی ، آناتومی ناحیه درمان ، سینوس ها ، اعصاب و غیره ، تجویز می کند.

مرحله سوم : کاشت دندان

در این مرحله از ایمپلنت دندان فوری ، متخصص مثل بسیاری از فرایند های دندانپزشکی دیگر ، کار را با تزریق بی حسی آغاز می کند. او با استفاده از ابزاری مخصوص ، حفره ای را در لثه ایجاد می کند. این حفره برای جایگذاری پایه ایمپلنت ایجاد می شود. این پایه نقش ریشه دندان را دارد که قرار است روکش دندان در مراحل بعدی بر روی آن قرار داده شود. اندازه سوراخ یا حفره ایجاد شده به تشخیص دندانپزشک وابسته است. پس از ایجاد حفره ، پایه تیتانیومی ایمپلنت در آن قرار داده شده و پس از آن روکش موقتی تا زمان طی شدن پروسه جوش خوردن فیکسچر به استخوان ، بر روی آن قرار داده می شود.

وجه تمایز ایمپلنت فوری و ایمپلنت معمولی در همین مرحله است. این روکش موقتی تا چند ماه در دهان شما باقی می ماند و کیفیت آن باید به گونه ای باشد که بتواند نیازهای عملکردی را در طول این دوره چند ماهه ، پاسخگو بوده و مشکلاتی از قبیل عفونت یا آسیب دیدگی پایه ایمپلنت را موجب نشود.

مزایای ایمپلنت دندان فوری در تهران

با توجه به اینکه فرایند کاشت دندان فوری در تهران و دیگر شهر های ایران ، پروسه زمان بری می باشد ، ایمپلنت فوری دندان ، می تواند برخی مشکلات مربوط به دوره بی دندانی ، در بازه زمانی مورد نیاز برای جوش خوردن پایه یا فیکسچر به استخوان را پوشش دهد. برخی از مزایای ایمپلنت فوری دندان ، شامل موارد زیر می باشد:

 • طولانی نبودن دوره ای که جای دندان در دهان خالی است.
 • کوتاه تر شدن پروسه درمان ایمپلنت دندان فوری ، به دلیل ترکیب و ادغام دو مرحله با یکدیگر و اجرای همزمان آنها در یک مرحله
 • جلوگیری از بروز مشکلاتی از قبیل تغییر فرم و شکل استخوان در اثر فاصله افتادن بین زمان کشیده شدن دندان تا زمان کاشت دندان
 • حفظ اعتماد به نفس ، به دلیل وجود روکش دندان موقتی و عدم احساس خجالت در اثر خالی بودن جای دندان
 • عدم مواجهه با مشکلاتی از قبیل ناتوانی در تلفظ کردن صحیح بعضی کلمات به دلیل خالی بودن جای دندان

مشکلات مرتبط با ایمپلنت فوری دندان

 • محدودیت در داوطلبی

یکی از مشکلات احتمالی ایمپلنت دندان فوری ، قابل اجرا نبودن آن برای تمام بیماران می باشد. بیمارانی که دارای تراکم استخوان بالا در ناحیه فک و ناحیه ای که دندان آن از دست رفته است نمی باشند ، نمی توانند از این فرایند درمان بهره مند شده و در صورت اجرا ، مشکلاتی برای آنها رخ خواهد داد. بنابراین این درمان ، دارای محدودیت قابل استفاده بودن تنها برای افراد دارای تراکم استخوان بالا در ناحیه بدون دندان می باشد.

 • خطر جابجایی پایه ایمپلنت

با توجه به اینکه در ایمپلنت فوری ، روکش بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می شود ، فرد شروع به استفاده از آن در فرایندهایی از قبیل جویدن غذا می کند. این امر ، خطر جابجایی پایه ایمپلنت را به همراه دارد.

ایمپلنت دندان فوری در تهران - کلینیک ایمپلنتیا

طول درمان ایمپلنت دندان فوری در تهران، چقدر است ؟

بازه زمانی مورد نیاز برای جوش خوردن و تثبیت پایه ایمپلنت در استخوان ، پروسیجر ایمپلنت معمولی دندان ، تفاوتی ندارد. در هر دو فرایند ایمپلنت معمولی و فوری ، سه الی شش ماه زمان باید برای تثبیت پایه ، زمان در نظر گرفته شود. بعد از سپری شدن این دوره زمانی ، دندانپزشک ، روکش موقتی را با روکش دائمی ، جایگزین می نماید.

داوطلبین مناسب برای کاشت سریع دندان

دندانپزشک با انجام تست های لازم و تشخیص های خود بر اساس عکسبرداری های انجام شده ، داوطلبی بیمار برای بهره مند شدن از درمان ایمپلنت دندان فوری در تهران را تعیین می کند.

به توصیه دندان پزشکان کلینیک ایمپلنتیا ، بهترین کلینیک ایمپلنت یک روزه در تهران برخورداری از سلامت دهان و دندان ، یکی از شرایط لازم برای داوطلب ایده آل بودن در این درمان محسوب می شود. افراد سیگاری داوطلبین خوبی به شمار نمی آیند ، چون استعمال سیگار باعث تاثیرات منفی بر روی سیستم ایمنی بدن می شود و در نتیجه فرایند بهبود را با مشکلاتی روبرو می نماید.

همچنین ، بروکسیسم یا دندان قروچه ، فاکتور دیگری است که در صورتی که از آن رنج می برید ، نمی توانید به عنوان یک داوطلب خوب برای بهره مندی از ایمپلنت فوری دندان ، محسوب شوید. دندان قروچه باعث وارد آمدن فشار به ایمپلنت فوری شده و به تبع آن ، برو مشکلاتی ، محتمل می باشد.

استفاده از ایمپلنت دندان فوری در تهران یا دیگر شهر های ایران ، مستلزم رعایت بهداشت دهان و دندان کامل می باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان ، ممکن است ناحیه درمان شده ، دستخوش مشکلاتی شود. بنابراین افرادی که نمی توانند به انجام این مسئولیت متعهد باشند ، داوطلبین خوبی برای ایمپلنت فوری دندان محسوب نمی شوند افراد مبتلا به مشکلات ضعف سیستم ایمنی نیز داوطلبین خوبی برای فرایند ایمپلنت فوری دندان ، به شمار نمی آیند.

مشکلات احتمالی مرتبط با ایمپلنت فوری دندان

 • افزایش خطر عفونت

ابتلا به عفونت در بیمارانی که بهداشت دهانی را رعایت نمی کنند و یا از بیماری های مربوط به لثه رنج می برند، رایج تر است. به علاوه زمانی که بلافاصله پس از کشیدن دندان خراب، ایمپلنت داخل حفره قرار می گیرد، احتمال وقوع پری ایمپلنتایسیس (عفونت ایمپلنت دندان) بالا می برد. چون ممکن است در حین جراحی در یک کلینیک خوب ایمپلنت فوری دندان در تهران تمام بافت های عفونی حذف نشده باشند. به همین علت بیشتر دندان پزشکان ترجیح می دهند این دسته از بیماران، به جای ایمپلنت دندان فوری در تهران ، از روش قدیمی استفاده کنند تا حفره زمان کافی برای بهبود یافتن داشته باشد.

حفظ سلامت دهان و دندان، برای افزایش درصد موفقیت این پروسه در طولانی مدت، نقشی حیاتی را ایفا می کند. دندان پزشکان توصیه می کنند مشکلاتی مثل التهاب لثه پیش از هر اقدامی درمان شود. به علاوه بیماران بهتر است روزی حداقل دو بار دندان هایشان را مسواک بزنند و نخ دندان بکشند.

 • افزایش ریسک پس زدن ایمپلنت

در روش قدیمی کاشت ایمپلنت، درصد شکست حدود 95 درصد است، اما در ایمپلنت دندان فوری، به علت خطر عفونت، این احتمال از قبل نیز بالاتر می رود. استعمال دخانیات نیز احتمال وقوع این عارضه را افزایش می دهد. به افراد سیگاری پیشنهاد می شود در تمام مدتی که استخوان در حال جوش خوردن است، مصرف نیکوتین را ترک کنند. این دوره می تواند تا شش ماه پس از اتمام پروسیجر فوری به طول بی انجامد.

 • جوش نخوردن استخوان

چون در روش کاشت ایمپلنت دندان فوری در تهران ، روکش بلافاصله روی پایه قرار می گیرد، بنابراین ریسک جوش نخوردن استخوان بالا می رود. ایمپلنت هایی که تازه کاشته شده اند، بیشتر در معرض فشار قرار دارند. همین موضوع در روند جوش خوردن استخوان اختلال ایجاد می کند. به همین علت است که جراحان توصیه می کنند بیماران این تکنیک را روی دندان های جلویی انجام دهند و تا دو ماه پس از اتمام پروسه، فقط غذاهای نرم مصرف کنند.

هزینه ایمپلنت دندان فوری در تهران

شاید یکی از دغدغه های شما هنگام تصمیم گیری در مورد ایمپلنت کردن دندان هایتان ، هزینه ای باشد که خرج می کنید و مایل باشید تا از قیمت ایمپلنت فوری در سال 1402 اطلاعاتی را کسب نمایید. در واقع باید بیان کرد که هر فردی در شرایط فردی متفاوتی اقدام به کاشت دندان می نماید ، به همین خاطر می توان این مورد را یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها روی هزینه این رویکرد دانست.

بنابراین برای اینکه از قیمت دقیق ایمپلنت فوری دندان آگاه شوید ، بهتر است که به یک کلینیک دندانپزشکی خوب در شمال تهران مراجعه کرده و اطلاعات لازم را کسب نمایید. به یاد داشته باشید که بالا بودن هزینه این پروسه نباید شما را از طی کردن روند بهبودی و برخورداری از لبخندی زیبا باز دارد. همانطور که پیش تر نیز ذکر کردیم ، شرایط شخصی هر زیباجو می تواند هزینه ایمپلنت دندان فوری در تهران را دچار تغییر کند. برای مثال ممکن است فردی به لیفت سینوس نیاز داشته باشد ، و یا هنگام کشیدن دندان الزام به انجام جراحی و بازسازی استخوان باشد. تمامی این موارد روی قیمت پروتز دندان فوری تاتثیرگذار خواهند بود.

اما به طور کل ، می توان عوامل تاثیرگذار روی این هزینه ها را در موارد زیر دسته بندی کرد :

 • اینکه به بهترین کلینیک ایمپلنت دندان فوری در تهران مراجعه کرده باشید و از ضمانت برخوردار شده باشید یا خیر.
 • رویه درمانی که در این کلینیک پیش گرفته می شود ، دیگر عاملی است که هزینه ایمپلنت فوری دندان را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • برند استفاده شده در این درمان و کشوری که آن را تولید کرده است ، دیگر عاملی است که می تواند روی قیمت این پروتزها تاثیر بگذارد. برخی برندها ضمانت چند ساله و برخی دیگر ضمانت مادام العمر دارند.

ایمپلنت یک روزه بهتر است یا دو مرحله ای؟

دلایل زیادی وجود دارند که نشان می دهند بهتر است به سراغ ایمپلنت دندان فوری بروید. در ادامه برخی از این علل را ذکر کرده ایم.

 • این مدل ، در وقت صرفه جویی می کند.
 • بر خلاف ایمپلنت دو مرحله ای ، نیازی نیست تا قبل از کاشت پروتز یک دوره نقاهت طولانی طی شود.
 • همانطور که می دانید در این عمل ، طی تنها یک پروسیجر دندان کشیده شده و ایمپلنت کاشته می شود.
 • این کار به شکل قابل توجهی زمانی که باید برای به دست آوردن دندان خود صرف کنید را کاهش می دهد.
 • ایمپلنت دندان فوری در تهران ارزان تر است.
 • چون کشیدن و کاشت دندان در یک روز انجام می شود ، بنابراین نیازی نیست برای چند پروسه هزینه پرداخت کنید.
 • بیماران درد و ناراحتی کمتری را تجربه می کنند.
 • این جراحی ، نسبت به ایمپلنت چند مرحله ای کمتر تهاجمی است. در کاشت دندان یک روزه استخوان و لثه کمتر دچار تغییر می شوند. به همین خاطر درد و ناراحتی بسیار کمتری ایجاد خواهد شد.

تفاوت ایمپلنت دندان فوری با ایمپلنت های معمولی

از نظر روش جایگذاری ایمپلنت های فوری با معمولی متفاوت است در روش ایمپلنت فوری اگر طول ، عرض و تراکم استخوان فک مناسب باشد کاشت پروتز به محض خارج کردن دندان طبیعی در همان روز جراحی نصب می شود. در حالی که در ایمپلنت های معمولی ، انجام این پروسه حدود 3 ماه طول خواهد کشید. اما ایمپلنت های فوری در همان روز جراحی انجام می شوند و به گونه ای هستند که مشکلی را برای بیمار به وجود نمی آورند. ایمپلنت های فوری دندان از جنس پلاستیک بوده و بسیار سبک هستند اما از سطح دندان های دیگر و دندان های جونده کمی کوتاه تر ساخته می شود تا به آن فشار کمتری در زمان غذا خوردن و جویدن غذا وارد شود و تیتانیوم ایمپلنت کاملا جوش بخورد و بعد از مدت کوتاهی ایمپلنت نهایی بر روی آن نصب گردد.

عوامل بسیار زیادی بر انتخاب ایمپلنت های فوری دخیل هستند که از میان انها می توان به استحکام کافی استخوان اشاره کرد. به یاد داشته باشید که این تکنیک یک روش ارجح حساب می شود و واجدالشرایط بودن مراجعه کننده باید توسط متخصص تعیین گردد. از عوامل بازدارنده برای استفاده از تکنیک کاشت ایمپلنت های فوری دندان می توان به قطر یا طول زیاد ریشه دندان ، نزدیک بودن سینوس ها یا کانال های عصبی به استخوان فک و محل کاشت اشاره کرد.

به طور کلی باید بگویم پروسه کاشت دندان فوری با معمولی جز زمان قرار دادن روکش های دندانی هیچ تفاوت خاصی ندارد و درصورت تایید پزشک می توانید از ایمپلنت های فوری استفاده کنید.

در روش کاشت ایمپلنت دندان فوری وضعیت کنونی استخوان و دندان های شما بسیار مهم و تاثیر گذار هستند ، از همین رو باید توسط یک پزشک مجرب و متبحر وضعیت دهان و دندان های شما بررسی شود.