زمان مطالعه: 7 دقیقه

ایمپلنت دندان نیز مانند سایر حوزه های پزشکی در دهه های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. هر ساله میلیون ها نفر مشکلات مختلف مربوط به دندان و از دست رفتن دندان طبیعی خود را تجربه می کنند. با بالا رفتن سن ، احتمال این از دست رفتگی های دندان نیز افزایش می یابد. امروزه خوشبختانه درمان هایی منطقی تر و ماندگار تر از قبیل ایمپلنت دندان دیجیتال وارد عرصه دندانپزشکی شده اند و افراد بسیاری توانسته اند با بهره مندی از این فرایند ، دندان های از دست رفته خود را با شکل ظاهر و عملکرد مشابه با دندان های طبیعی ، بازیابی نمایند. در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا ، بهترین کلینیک ایمپلنت دندان دیجیتال در تهران در این مورد توضیح داده ایم.

ایمپلنت دندان دیجیتال - کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا

با توجه به نقش مکانیکی که دندان های ما در دهان مان ایفا می کنند ، از دست رفتن آنها می تواند مشکلاتی را به همراه داشته و علاوه بر مشکلات فانکشنال ، از نظر زیبایی نیز دغدغه هایی را برای افراد ایجاد نماید. تاثیرات روانشناختی و اجتماعی جاهای خالی دندان در دهان که قابل رویت هستند ، باید جدی گرفته شود چون شیوه ای تحت آن به نظر می رسیم ، بر روی احساس مان اثر می گذارد.

از دست رفتن دندان و خالی بودن جای آن در دهان ، می تواند مشکلاتی را برای سلامت فرد نیز به همراه داشته باشد.  برای مثال ، اگر برخی از دندان های آسیای بزرگ خود را از دست داده باشید ، دندان های جلو تحت فشار قرار خواهند گرفت و برخی اوقات به سمت عقب فشرده خواهند شد ، چون این دندان ها برای پشتیبانی از ارتفاع صورت طراحی شده اند نه جویدن غذا.

در برخی موارد حاد ، لب ها دچار فرو رفتگی می شوند و چهره پیر را بوجود می آورند چون در این شرایط لب ها و گونه ها بوسیله دندان ها و بافت لثه تحت پشتیبانی قرار نمی گیرند. از دست رفتن استخوان ، کاهش لثه ها و در نتیجه خلق چهره ای پیر ، از دیگر پیامدهای از دست رفتن دندان می باشند.

ایمپلنت دندان دیجیتال چیست؟

ایمپلنت های دندان ، دندان های شما را مانند ریشه های دندان های طبیعی شما ، در محل خود نگه می دارند. ایمپلنت ها ، پایه ها یا فیکسچرهای تیتانیوم سازگار با بافت های زنده ای می باشند که با یک فرایند جراحی ، در استخوان فک قرار داده می شوند تا روکش را سر جای خود نگه دارند.

ایمپلنت ها با استخوان فک جوش می خورند و به عنوان یک پشتیبان محکم برای دندان پروتز شده ، عمل می نمایند. وقتی ایمپلنت ها در محل خود قرار داده شدند و ناحیه ، بهبود پیدا کرد ، دندانپزشک می تواند روکش دندان را بر روی آن قرار دهد.

سیستم ایمپلنت دندان دیجیتال در تهران دارای مزیت بهره مندی از یک تکنولوژی مدرن می باشد. از مرحله اسکن تا طراحی و تولید ، سیستم کاملاً دیجیتال ، امکان تجزیه و تحلیل دقیق همه جنبه های پروسیجر طراحی شده را فراهم می آورد.

تکنولوژی ایمپلنت دیجیتال از مدل های کامپیوتری دیجیتال در استخوان فک استفاده می کند و امکان استقرار دقیق ایمپلنت در دهان را فراهم می آورد.

فرایند ایمپلنت دیجیتال دندان ، فرایند کاشت دندان را ساده می کند و به میزان قابل ملاحظه ای زمان قرار گرفتن شما بر روی صندلی دندانپزشکی را کوتاه می نماید. کاهش مقدار زمان صرف شده در جراحی ، خطر عفونت را نیز کاهش می دهد و در نتیجه به تجربه کردن یک دوره ریکاوری بعد از جراحی سریع تر ، منجر می شود.

آیا ایمپلنت دندان دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت دندان سنتی ، درد کمتری به همراه دارد؟

تصویر برداری سی تی سه بعدی استفاده شده در جراحی ایمپلنت دندان دیجیتال در تهران ، اطلاعات دقیقی را درباره موقعیت استخوان و موقعیت عصب ها به دست می دهد. در فرایند جراحی ایمپلنت سنتی ، دندانپزشک باید یک برش بزرگ را در طول خط لثه تا رسیدن به استخوان ایجاد کند.

با استفاده از تکنولوژی ایمپلنت دیجیتال هدایت شده با کامپیوتر ، ایمپلنت ها بدون نیاز به بلند کردن فلپ های متصل به لثه ، در محل مناسب خود قرار داده می شوند. بنابراین ناحیه درمان ، دچار آسیب دیدگی کمتری می شود و بخیه زدن مورد نیاز نمی باشد. بعلاوه ، خونریزی ، تورم و زمان ریکاوری نیز کاهش پیدا می کند.

با توجه به اینکه تکنولوژی ایمپلنت دندان دیجیتال ، خونریزی و تورم کمتری را بعد از فرایند جراحی دندان به همراه دارد ، بیمارانی که به مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا و دیابت مبتلا هستند ، می توانند بعنوان داوطلبین این فرایند درمان ، از مزایای چشمگیر آن بهره مند شوند.

ایمپلنت دیجیتال دندان در تهران ، یک راه حل دائمی

وقتی دندان ها در اثر وارد آمدن ضربه یا پوسیدگی آسیب می بینند ، ایمپلنت دندان دیجیتال می تواند از لحاظ عملکردی و زیبایی ، قابلیت های دندان های طبیعی شما را بازیابی کرده و طرح لبخند زیبایی را به شما هدیه کند.

وقتی ایمپلنت های دندان در دهان شما قرار داده می شوند ، به صورت دائمی بوده و به گونه ای طراحی شده اند که مشکلاتی از قبیل ترک خوردن یا شکستن را به همراه نداشته باشند.

ایمپلنت دندان دیجیتال - کلینیک ایمپلنتیا

مزایای ایمپلنت دیجیتال دندان

 • فانکشن یا عملکرد دندان های شما با جایگزینی دندان هایی که از نظر عملکرد و شکل ظاهری دقیقاً شبیه دندان های طبیعی شما هستند ، بازیابی می شود.
 • زیبایی لبخند شما به طور کامل بازیابی می شود.
 • با توجه به اینکه این دندان ها شبیه به دندان های طبیعی شما هستند ، در مقایسه با دندان های مصنوعی ، مشکلاتی را در زمان تلفظ لغات و صحبت کردن به وجود نمی آورند.
 • به بازیابی ساختار صورت شما از طریق پشتیبانی از استخوان فک و دیگر ویژگی های صورت ، کمک می کند.
 • خوردن غذا با ایمپلنت دندان دیجیتال در مقایسه با دندان های مصنوعی ، بسیار آسان تر بوده و این ایمپلنت ها به اندازه کافی برای تحمل فشار وارد آمده در هنگام جویدن غذا ، قوی می باشند.
 • ایمپلنت های دیجیتال دندان ، دیگر دغدغه پوسیدگی و خراب شدن را به همراه نداشته و با مراقبت های توصیه شده توسط پزشکان بهترین کلینیک دندانپزشکی شمال تهران و رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید برای مدت طولانی از آنها بهره ببرید.
 • زمانی که می خندید ، عطسه می کنید یا غذا می خورید ، دندان های ایمپلنت شده دیجیتال ، از جای خود در نمی آیند و باعث خجالت شما نمی شوند.
 • ایمپلنت های دندان دیجیتال دارای ماندگاری بسیار بیشتری در مقایسه با دنتورها و بریج های ثابت می باشند.
 • در مقایسه با روش های سنتی ، مزایای ایمپلنت دندان دیجیتال بسیار بیشتر است. به دلیل پیشرفت های مدرن در تصویر برداری ، اسکن و محاسبه ، کل فرایند را می توان به شکلی هموار ، پیش برد. در نتیجه تعداد ویزیت ها کمتر شده و در عین حال دقت کار بسیار بالا می باشد.
 • با توجه به اینکه جراحی ، بدون ایجاد برش یا بخیه انجام می شود ، بافت لثه هیچگونه آسیبی نمی بیند. در نتیجه طول مدت فرایند کاهش می یابد.
 • ایمپلنت های دندان دیجیتال ، درد کمتری داشته و سطح رضایت بیمار از کل فرایند ، بسیار بیشتر است.

هزینه ایمپلنت دندان دیجیتال در سال 1402

در ایمپلنت دیجیتال دندان از تجهیزاتی پیشرفته و تقریباً متفاوت با ایمپلنت سنتی استفاده می شود. به همین دلیل هزینه آن نیز تا حدودی با تکنیک های سنتی متفاوت است. در طول جلسه مشاوره با جراح دندانپزشک ، در خصوص هزینه ایمپلنت دیجیتال در تهران ، به شما اطلاع رسانی می شود.

چه کسانی داوطلب ایده آل جراحی ایمپلنت دندان دیجیتال محسوب می شوند؟

ایمپلنت دندان دیجیتال از نظر سنی ، هیچگونه محدودیتی نداشته و کلیه افرادی که استخوان فک آنها به رشد کامل رسیده است ، می توانند از این فرایند بهره مند شوند. البته افرادی که در ناحیه درمان ، دچار عفونت هستند و افرادی که دیابتی بوده و تحت درمان ها سرطان از قبیل پرتو درمانی قرار دارند ، با در نظر گرفتن برخی ملاحظات و شرایط ویژه تحت درمان قرار می گیرند.

افرادی که سیگار استعمال می کنند باید قبل از شروع فرایند جراحی ایمپلنت دیجیتال دندان ، به قطع مصرف سیگار اقدام کنند ، چون سیگار باعث کند شدن فرایند بهبود می شود و دوره ریکاوری را طولانی تر کرده و می تواند نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

تفاوت ایمپلنت دندان دیجیتال و ایمپلنت دندان سنتی یا معمولی در چیست؟

چارچوب کلی فرایند ایمپلنت دندان دیجیتال و ایمپلنت معمولی کاملاً شبیه به هم است. تفاوت این دو فرایند در تکنولوژی به کار رفته در هر یک از دو فرایند می باشد. در پروسیجر ایمپلنت دندان دیجیتال ، حداقل برش ایجاد می شود و با استفاده از نرم افزای های پیشرفته کامپیوتری ، شرایط دقیق فک و ناحیه بی دندان به دقت مورد بررسی قرار می گیرد. بعلاوه در این تکنیک به دلیل حداقل بودن سطح برش ، بخیه ای نیز مورد استفاده قرار نگرفته و مشکل کشیده شدن بخیه نیز از این فرایند حذف شده است.

بعلاوه ، درد تجربه شده توسط بیمار در طول فرایند به دلیل حداقل بودن برش ، در مقایسه با فرایند ایمپلنت سنتی ، کمتر است. به طور کلی ، ایمپلنت دندان دیجیتال ، تجربه بهتری را برای بیمار در خصوص فرایند درمان ایمپلنت خلق می کند. توصیه می شود برای انجام این روند ، به بهترین کلینیک ایمپلنت دندان تهران مراجعه فرمایید.

معایب ایمپلنت دندان دیجیتال

ایمپلنت دندان دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت سنتی ، یک فرایند بدون عیب محصوب می شود ، چون فاقد پارامترهایی است که به عنوان نقاط ضعف در ایمپلنت معمولی محسوب می شوند.

به عنوان یک فرایند مستقل و بدون مقایسه آن با سایر فرایند های درمان ، شاید بتوان هزینه بالای فرایند درمان را به عنوان نقطه ضعف آن به شمار آورد.

چرا از ایمپلنت دیجیتال استفاده کنیم؟

هدف اصلی ایمپلنت دیجیتال دندان در تهران انجام جراحی با حداقل برش می‌باشد. با استفاده از تکنولوژی نوین ایمپلنت به درستی در جای خود قرار می‌گیرد که این امر سبب می‌شود که کیفیت و طول عمر ایمپلنت‌ها افزایش پیدا کند.

در جراحی ایمپلنت به صورت معمولی، در قسمت بی‌دندان برشی به طور کامل ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث بروز درد و خونریزی بیشتر شود. برشی که به منظور کاشت دندان در روش ایمپلنت دیجیتال ایجاد می‌گردد، به قدری می‌تواند کوچک باشد که بعد از عمل ایمپلنت نیازی به زدن بخیه احساس نمی‌شود. همچنین درد، خونریزی و تورم شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

به طور معمول این عمل ۱۰ الی ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که منظور از مدت زمان عمل، زمانی است که صرف جایگذاری پایه در فک می‌گردد.