زمان مطالعه: 12 دقیقه

اگر با دندان های آسیب دیده یا از دست رفته تان در کشمکش هستید و از دنچر هم رضایت ندارید ، انتخاب گزینه ایمپلنت تمام دندان ها درست ترین انتخاب است. این پروسیجر یک تکنیک پیشرفته است که این امکان را فراهم می آورد تا قوس فکی دندان ها تنها با چهار ایمپلنت ، پشتیبانی شود. ایمپلنت دندان ، بعنوان یک راه حل سریع ، حداقل تهاجمی و بسیار موفق ، به یک جایگزین فوق العاده برای دنچر ، تبدیل شده است. دندانپزشک ماهر و با تجربه ، می تواند نتایج زیبایی را از این پروسه برای بیمار خلق کرده و او را قادر سازد تا دوباره لبخند زیبا بر روی صورتش نقش بسته و اعتماد به نفس خود را به دست آورد. دندانپزشک متخصص می تواند با اجرای این تکنیک ، نیازهای بیمار خود را محقق کرده و او را از نتیجه اخذ بهترین تصمیم ، بهره مند سازد. با کلینیک ایمپلنتیا بهترین کلینیک ایمپلنت دندان تهران همراه باشید تا نکات مفیدی را فرا گیرید.

 

ایمپلنت تمام دندان ها - کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا

پروسیجر ایمپلنت تمام دندان ها یا Allon4 چیست ؟

فرایند All on4 یک تکنیک کاشت ایمپلنت پیشرفته است که در آن ایمپلنت های کوچک یا همان پیچ های تیتانیوم کوچک که در داخل استخوان فک قرار می گیرند ، نقش ریشه های از دست رفته دندان را بازی می کنند. زمانی که یک دندان کاشته می شود ، روکش روی این ایمپلنت قرار می گیرد و یک دندان پروتزی منطقی را از نظر عملکرد و شکل ظاهری خلق می نماید. در ایمپلنت تمام دندان ها در تهران ، ست کامل دندان های بالا و پایین ، جایگزین می شوند ولی به جای نیاز به ایمپلنت برای هر دندان ، همه دندان ها تنها با 4 ایمپلنت ، پشتیبانی می شوند.

در پروسیجر ایمپلنت متعارف ، برای جایگزینی یک قوس فکی کامل ، هشت یا تعداد بیشتری ایمپلنت مورد نیاز می باشد. این روش دارای محدودیت هایی است ، چون ایمپلنت ها باید به نواحی پیچ شوند که تراکم استخوان در پشت دهان در آنها از دست رفته است. در این شرایط ، گرافتینگ استخوان و پروتز سینوس برای تقویت استخوان فک مورد نیاز است که خود یک فرایند بسیار تهاجمی محسوب می شود. برعکس در تکنیک All on 4 ، تنها دو ایمپلنت باید در پشت دهان پیچ شوند و بعلاوه این ایمپلنت ها ، تحت زاویه 45 درجه ثابت می شوند تا بتوان از نواحی که دارای استحکام استخوان است استفاده نمود.

مزایای منحصر به فرد تکنیک Allon4

 • تنها 4 ایمپلنت برای پشتیبانی کل قوس فکی مورد نیاز است.
 • گرافتینگ دندان مورد نیاز نمی باشد.
 • روند حداقل تهاجمی است و پروسه بهبود را کاهش می دهد.
 • بسیار سریع انجام می شود.
 • در برابر طراحی و جایگزینی دندان ها ، بسیار انعطاف پذیر است.
 • به تراکم استخوان مشابه با ایمپلنت تکی نیاز ندارد.

تاریخچه ایمپلنت تمام دندان ها

در سال 1990 پروفسور پائولو مالو ، در کلینیک مالو در کشور پرتغال ، مطالعاتی را بر روی دستاورد All on4 انجام داد. او مزایای درمانی بالقوه و نیز مقرون به صرفه بودن هزینه را در این فرایند مشاهده کرده و به این ترتیب ، ایده داشتن یک ست کامل دندان پشتیبانی شده با تنها چند ایمپلنت ، ظهور نمود. ایده نوآورانه سازگاری با زاویه 45 درجه برای ایمپلنت های پشتی نهایتا ًگزینه Allon4 را ارائه داد.

چه کسانی داوطلب ایده آل Allon4 هستند؟

پاسخ کوتاه این است که یک فرایند ایمپلنت تمام دندان ها در بهترین کلینیک دندانپزشکی در شمال تهران می تواند یک گزینه خوب برای تمام افرادی باشد که با دندان های از دست رفته ، یا آسیب دیده خود درگیر هستند.
موارد زیر سناریوهای رایجی هستند که در آنها ، درمان All on4 توصیه می شود:

 • ست دندان های خود را از دست داده اید و این امر تا حد زیادی زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار داده به طوریکه کیفیت غذا خوردن شما تحت تاثیر قرار گرفته و در موقع لبخند زدن موذب هستید.
 • از گذاشتن دنچر و اینکه به خوبی قالب فک شما نیستند ، به ستوه آمده اید و این موضوع که در موقع صحبت کردن و غذا خوردن ، از جای خود جابجا می شوند ، برای شما به شدت آزار دهنده است.
 • به دلیل کاهش تراکم استخوان که به علت از دست رفتن دندان ها یا بیماری های لثه اتفاق افتاده است ، نمی توانید از روش متعارف یا سنتی ایمپلنت، بهره مند شوید.

البته ، هر چند در بیشتر موارد ، ایمپلنت تمام دندان ها ، راحت ترین و طبیعی ترین راه حل برای دندان های آسیب دیده یا از دست رفته می باشد ، ولی برخی موقعیت ها و مشکلات پزشکی و گزینه های سبک زندگی وجود دارند که انجام بررسی های بیشتر قبل از تصمیم گیری درباره درمان را به امری الزامی تبدیل می کند که عبارتند از :

 • داشتن فشار خون بالا

اگر شما فشار خون بالایی دارید ، قرار گرفتن تحت جراحی ، یک دغدغه خواهد بود. در واقع ، افزایش فشار خون که در اثر اضطراب و ترشح آدرنالین در زمان بی حسی اتفاق می افتد ، به این معنی است که انجام ایمپلنت تمام دندان ها در یک کلینیک خوب برای کاشت دندان در شمال تهران ، امری امکان پذیر نخواهد بود.

خوشبختانه ، امروزه روش هایی برای رفع خطرات مرتبط با فشار خون بالا وجود دارد. نخست ، پزشک بعنوان بخشی از ارزیابی های پزشکی خود ، به شما توصیه می کند که قبل از اقدام به درمان ، به پزشک فشار خون خود مراجعه کنید. او می تواند داروهای شما را به گونه ای تنظیم کند که فشار خون شما در طول فرایند ایمپلت تمام دندان ها ، در یک دامنه ثابت باقی بماند.

دومین گزینه و در واقع گزینه ای که اغلب مواقع توصیه می شود ، دندانپزشکی خواب است. در این فرایند ، از تزریق درون وریدی که بر پایه ادرنالین نبوده و در مقایسه با بیهوشی عمومی بی خطر تر است ، استفاده می شود. در حالت خواب بودن در طول فرایند ، تاثیر اضطراب و استرس را به حداقل می رساند.

 • ابتلا به بیماری لثه

این یک تصور غلط است که بیماری پریودنتال یا لثه مانع بهره مند شدن شما از ایمپلنت می شود. واقعیت این است که بیماری لثه ، بیشتر مواقع باعث افتادن دندان می شود ولی نمی تواند مانعی برای برخورداری از فرایند ایمپلنت تمام دندان ها محسوب شود.

 • ابتلا به فقدان استخوان فک یا استئوپروسیس

متد ایمپلنت های Allon4 یک راه حل ایده آل برای آندسته از افرادی است که فاقد تراکم استخوان هستند. ایمپلنت های زاویه دار ، نیازی چندانی یه تراکم استخوان برای مورد پشتیبانی قرار گرفتن ندارند. با توجه به اینکه ایمپلنت ها به یک روش نوآورانه در استخوان فک قلاب می شوند ، نیازی به استفاده از پروسیجرهای تهاجمی گرافتینگ استخوان نمی باشد.

در گذشته ، فقدان استخوان فک یا کیفیت پایین استخوان ، یک مشکل بزرگ برای آندسته از افرادی محسوب می شد که می خواستند از ایمپلنت استفاده کنند. کار ترمیم استخوان فک و تقویت آن برای پشتیبانی از هشت ایمپلنت ، کار دشواری بود.

 • سیگاری بودن

درک این موضوع که سیگاری بودن ، احتمال مواجهه با شکست در فرایند ایمپلنت را افزایش می دهد ، موضوع مهمی به شمار می آید. علت این است که سیگار مقدار خونی را که در بافت در اطراف ایمپلنت جریان می یابد را محدود کرده و باعث کاهش رسیدن اکسیژن به بافت در حال بهبود می شود. سیگار کشیدن ، فرایند طبیعی بهبود را مختل می کند و ناحیه درمان ، در طول دوره ریکاوری ، دچار چالش خواهد شد. سیگار کشیدن ، رشد استخوان را محدود می کند و بر روی تلفیق ایمپلنت در استخوان فک ، تاثیر می گذارد.
افرادی که بعد از ایمپلنت ، مجدداً شروع به استعمال سیگار می کنند ، بیشتر در معرض آسیب دیدگی ایمپلنت قرار دارند. اگر شما سیگاری هستید و قصد دارید ایمپلنت تمام دندان ها را در بهترین کلینیک کاشت دندان تهران انجام دهید ، راه حل ایده آل ، ترک استعمال سیگار است.

 • دیابت کنترل نشده

سیگار کشیدن فاکتوری قابل کنترل است. ولی برخی مشکلات سلامتی که بر روی فرایند ایمپلنت تمام دندان ها اثر می گذارند ، قابل کنترل نمی باشند. در بسیاری افراد ، دیابت و فشار خون بالا ، مشکلاتی هستند که به راحتی می توانند شما را از قرار گرفتن تحت درمان محروم کنند. دیابت ، افراد را در برابر عفونت و بیماری های عروقی آسیب پذیر می کند. ولی به مدد پیشرفت ها در درمان دیابت ، این بیماری ، دیگر مانعی برای افرادی که خواهان بهره مندی از این روش هستند محسوب نمی شود.
بعلاوه ، فشار خون بالا نیز قابل کنترل بوده و با استفاده از نظارت های پزشک ، بدن می تواند با عفونت مبارزه کرده و پروسه بهبود به طور نرمال سپری شود.

 

ایمپلنت همه دندان ها

 

فرایند ایمپلنت تمام دندان ها چگونه است؟

پروسه ایمپلنت تمام دندان ها شامل سه مرحله است:

 • ارزیابی

برای تمام بیمارانی که قرار است تحت درمان ایمپلنت تمام دندان ها قرار گیرند ، اولین قدم ، مورد ارزیابی قرار گرفتن توسط پزشک است. این فاز به اندازه خود فرایند حائز اهمیت است و به پزشک این امکان را می دهد تا طرح دقیقی از درمان انحصاری شما را ایجاد کند.

در این مرحله :

 1. اهداف و انگیزه شما مورد بحث قرار می گیرد.
 2. سابقه پزشکی شما مطالعه می شود.
 3. اشعه ایکس سه بعدی برای گرفتن عکس دقیق از استخوان فک و تعیین موقعیت بهینه ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. عکس ها و ویدیوهایی از دهان شما برای دیدن شکل لبخند ، حالت دهان در موقع صحبت کردن و شکل دندان های ایده آل شما خلق می شود.
 5. قالبی از دهان برای طراحی دندان های جدید ، تهیه می شود.
 6. گزینه های درمان مورد بحث قرار می گیرد.
 • درمان

یکی از باورنکردنی ترین حقایق درباره روش Allon4 ، سرعت درمان است. ایمپلنت ها در کمتر از چند ساعت در محل خود در دهان شما مستقر می شوند. در روز جراحی ، بعد از بی حسی ، در طول یک دوره تقریباً 4 ساعته ، ایمپلنت ها جایگذاری می شوند. دوره ریکاوری نیز تنها چند ساعت طول می کشد. روز بعد ، وارد هیجان انگیز ترین بخش می شوید. شما شاهد لبخند جدیدتان هستید. به پزشک مراجعه می کنید تا طرح لبخند ، جفت شدن دندان ها ف و موقعیت دقیق آنها کنترل شود. از زندگی جدیدتان لذت ببرید.

 • مراقبت های بعد از درمان

مثل تمام فرایند های درمانی دیگر، مراقبت های بعد از درمان ، برای فرایند ایمپلنت تمام دندان ها در تهران نیز الزامی است. حدوداً 6 ماه طول می کشد تا استخوان در اطراف ایمپلنت رشد کند. بنابراین ، در طول این دوره ، احتیاط کنید. بلافاصله بعد از درمان ، اندکی کبودی و تورم در صورت را تجربه خواهید کرد. البته این کبودی و تورم ، در طول چند روز تا یک هفته از بین می رود. در طول این یک هفته بهتر است غذاهای نرم بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید.

طراحی ایمپلنت ها

این پروتزها شکل و ظاهر خود را از دندان طبیعی قرض گرفته اند. در کل یک ایمپلنت از سه جز تشکیل شده است که در ادامه مقاله ایمپلنت تمام دندان ها به آن پرداخته ایم به بررسی آن پرداخته ایم :

بدنه : ریشه مصنوعی استوانه ای شکل یا بدنه ایمپلنت توسط نخ های مخصوص به فک متصل می شود و در این مکان همراه با استخوان فک رشد می کند. این بدنه برای نصب روکشی که بعد از بهبودی روی آن قرار می گیرد ، الزامی می باشد.

پایه : این مورد ، یک بخش دست ساز است که از تیتانیوم یا سرامیک ساخته شده و بدنه و تاج را به هم متصل می سازد. چون می توان از دو طرف آن بهره برد به آن آداپتور نیز می گویند. بهترین متخصص ایمپلنت دندان قسمت پایینی آن را به بدنه پیچ می کند و بعد از آن تاج ، پل دندان یا پروتز را بالای آن قرار می دهد. به غیر از این مدل ، طراحی های یک تکه نیز برای ایمپلنت تمام دندان ها وجود دارند ؛ اما در انواع مختلف دندان مصنوعی ما را محدود می کنند. به خاطر همین کمتر استفاده می شوند.

تاج : دندان مصنوعی روی ریش مصنوعی ( یک تاج تکی ، پل یا پروتز ) به شکل محکمی به پایه وصل می شود. موادی که برای این دندان مصنوعی استفاده می شوند سرامیکی یا فلزی هستند. غیر از تاج ، انواع دیگری از ایمپلنت مثل پروتزهای تلسکوپی و دندان مصنوعی کامل نیز وجود دارد.

مواد استفاده شده در ایمپلنت تمام دندان ها

غیر از طراحی ایمپلنت ، جنس آن نیز نقش مهمی را در بهبود آن به همراه فک بازی می کند. جنس های مختلف در این قسمت توضیح داده شده اند :

 • نوع سرامیکی : این مدل بیش از سی سال است که استفاده می شود. با این حال در سال های گذشته درصد موفقیت آن به اندازه امروز نبوده است. حتی کلمه “سرامیک” نیز موجب سوءتفاهم می شود. در واقع آلومینیوم اکسیدی که استفاده می شده هیچ ربطی به سرامیک نداشته است. امروزه نیز از عنصر زیرکونیم بهره گرفته می شود و سرامیک نقشی در این پروسه ندارد. ویژگی های خاص این مواد ، آن ها را بیشتر شبیه به فلز می کند تا سرامیک.
 • مدل تیتانیوم : ویژگی هایی که این نوع از ایمپلنت دارد ، موجب می شود انتخاب خوب و قابل اعتمادی برای کاشت باشند. برای مثال سازگاری آن ها با بدن و پوست بالاست و بدن آن را می پذیرد. همچنین این ماده به راحتی همراه فک درمان می شود و نیاز به دوره نقاهت کوتاه تری دارد. به علاوه بیمارانی که به فلز حساسیت دارند ، می توانند با خیال راحت از این مدل استفاده کنند. مورد بعدی ، رسانایی گرما می باشد. تیتانیوم دما را به راحتی جذب نمی کند و در نتیجه هنگام میل کردن غذاهای داغ و سرد دردی احساس نخواهد شد.

نکته بعدی که به آن می پردازیم نفوذ پذیری در مقابل اشعه X ray می باشد. زمانی که ایمپلنت تمام دندان ها از نوع سرامیکی کاشته شود ، می توان بدون مشکل از این روش تصویر برداری بهره برد. از نقطه نظر پزشکی ، می توان به راحتی از تیتانیوم برای اهداف زیادی استفاده کرد. به همین دلیل است که امروزه بیشتر از مدل تیتانیومی بهره گرفته می شود.

 

ایمپلنت تمام دندان ها - ایمپلنتیا

 

هزینه ایمپلنت تمام دندان ها در تهران

همانطور که پیشتر اشاره شد ، جای خالی دندان در دهان ، یک نقطه ضعف از نظر زیبایی و نیز از نظر کیفیت جویده شدن غذا محسوب می شود. زمانی که اقدام به رفع این ایراد می کنیم ، یکی از دغدغه هایی که ذهن مان را درگیر می کند ، هزینه ایمپلنت دندان در سال 1402 است و این موضوع زمانی که قرار است ایمپلنت تمام دندان ها را انجام دهیم ، پر رنگ تر می شود. قطعاً همه ما در زمان اقدام به انجام این پروسیجر ، انتظار داریم که بهترین نتیجه را از درمان به دست آوریم تا هزینه صرف شده ، به هدر نرفته و برعکس ، یک سرمایه گذاری خوب برایمان به شمار آید. به این منظور ، مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی خود و بهره مندی از خدمات فوق العاده و مهارت مثال زدنی پزشکان متخصص ، می تواند ما را در تحقق هدف تبدیل هزینه صرف شده برای ایمپلنت تمام دندان ها به یک سرمایه گذاری خوب ، موثر واقع شود. کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا بهترین کلینیک ایمپلنت دندان در شمال تهران ، مشاور شما این مسیر می باشد.

فاکتورهای تاثیر گذار در هزینه ایمپلنت تمام دندان ها

1 . جنس ایمپلنت

ایمپلنت های دندان از نظر جنس دارای تنوع بسیار زیادی می باشند. در کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا ، مشاوره کامل برای انتخاب محصولی که علاوه مرغوبیت از نظر کیفیت ، مقرون به صرفه نیز باشد ، متناسب با نیازهای شما انتخاب می شود.

2 . کشور سازنده ایمپلنت

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار در قیمت ایمپلنت تمام دندان ها ، کشور سازنده برند است. بر اساس کشور سازنده ایمپلنت ، قیمت در دامنه متنوعی قرار گرفته است.

3 . زمان کاشت ایمپلنت

گاهی بافت استخوانی در محل کاشت دندان ، از استحکام کافی برای پشتیبانی از دندانی که قرار است در آن محل کاشته شود ، برخوردار نمی باشد. بافت استخوان به دلایل مختلف از قبیل جراحت ، یا عدم تحریک از طرف دندان به دلیل خالی بودن جای دندان در دهان ، استحکام خود را از دست می دهد. به این ترتیب ، در زمان کاشت دندان ، نیاز به پیوند استخوان ، هزینه کاشت را تتح تاثیر قرار می دهد.

ایمپلنت تمام دندان ها به قیمت ارزان

حتماً مثل قدیمی هیچ ارزانی بی حکمت نیست را بارها شنیده اید و شاید در زمان اقدام به انجام ایمپلنت تمام دندان ها ، عباراتی از قبیل ایمپلنت های ارزان ، توجه شما را جلب کرده باشد و شاید هم به سمت آن پیام تبلیغاتی جلب شده باشید. ایمپلنت ارزان ، چیزی دور از واقعیت یا غیر واقعی نیست. بله می توان ایمپلنت را با قیمت پایین و به شکلی ارزان انجام داد ولی نکته اینجاست که بهای ایمپلنت ارزان دندان ، بر جای ماندن نتیجه ای است که شاید از بتوان گفت از نظر کیفیت ، به هیچ وجه قابل قبول نبوده و نمی تواند انتظارات شما را برآورده کند. کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا ، برای کمک به شما در مقابله با این مشکل و خلق نتیجه ای مطلوب و رضایت بخش از درمان ، در زمان اقدام به انجام ایمپلنت تمام دندان ها ، خدمات مشاوره ای را به شما ارائه می دهد که ماحصل آن ، دستیابی به یک نتیجه رضایت بخش به واسطه یک تدبیر هوشمندانه است.

ماندگاری ایمپلنت تمام دندان ها یا All on 4

این ایمپلنت ها طوری طراحی شده اند تا دائمی باشند ، به این علت که پایه آن به صورت مستقیم به فک پیچ می شود و با بافت اطراف استخوان پیوند می خورد. این رویکرد استخوان سازی نام دارد. زمانی که این روند تکمیل شود ، ماده استفاده شده در ایمپلنت تمام دندان ها و استخوان اطراف آن به یکدیگر جوش می خورند. به همین دلیل ایمپلنت نقش یک ریشه مصنوعی دندان را بازی می کند و یک پایه محکم برای تاج می سازد.

با اینکه این ایمپلنت طراحی شده تا آخر عمر ماندگاری داشته باشد ، اما باز هم ممکن است تاج به خاطر پوسیدگی نیاز به تعویض داشته باشد. در حدود پنجاه تا هشتاد درصد از تاج ها باید بعد از پانزده تا بیست سال جایگزین شوند.
در مواردی نیز به خاطر بروز عفونت یا پری ایمپلنتایتیس ایمپلنت پس زده شود و نیاز به تعویض یا بیرون آوردن آن به صورت کلی در یک کلینیک خوب دندانپزشکی در تهران باشد.

ریسک هایی که با ایمپلنت All on 4 همراه هستند

بسیاری از بیماران باور دارند که هیچ تفاوتی بین یک دندان طبیعی با پروتز نیست. به همین خاطر مهم است تا با ایمپلنت ها مثل دندان های طبیعی خود رفتار کرده و مراقبت های لازم را به عمل رسانید. یکی از این مشکلات پری ایمپلنتایتیس است که پیش تر نیز به آن اشاره شد. در ادامه در مورد این معضل توضیح داده ایم.

با اینکه ایمپلنت تمام دندان ها تفاوت بسیار کمی با دندان طبیعی دارد ، اما ممکن است بدن به آن واکنش متفاوتی نشان داده و حتی آن را پس بزند. در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده نشود ، می تواند منجر به از دست رفتن استخوان در اطراف آن شود. در اغلب موارد می توان این مشکل را از طریق تصویر برداری X ray تشخیص داد.