زمان مطالعه: 8 دقیقه

اقدامات قبل از ایمپلنت دندان را باید به اندازه مراقبت های بعد از ان مهم بشمارید. در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا ، بهترین کلینیک ایمپلنت دندان در تهران ، دلیل آن به طور کامل توضیح داده شده است. گر برخی از دندان های ارزشمند خود را از دست داده اید و اکنون جای آن ها در دهان شما خالی است و همین امر برای تان به شدت آزار دهنده شده است چون در زمان صحبت کردن یا خندیدن باعث احساس خجالت شما شده و علاوه بر آن سطح رضایت شما از ظاهرتان را به شدت تحت تاثیر قرار داده و کاسته است، بدون شک، گزینه هایی درمانی از قبیل ایمپلنت دندان ، بهترین گزینه ها برای بازیابی دندان های از دست رفته خواهد بود.

اقدامات قبل از ایمپلنت دندان

ایمپلنت یک روش درمان جایگزین کردن و بازیابی دندان های از دست رفته می باشد که از رواج چشمگیری برخوردار است چون شکل ظاهری طبیعی و شبیه به دندان های واقعی را داشته و علاوه بر اینکه احساسی شبیه به سایر دندان های موجود در دهان تان را در شما ایجاد می کند، عملکرد آن نیز دقیقاً مثل سایر دندان های طبیعی تان می باشد. ايمپلنت دندان، فرایندی است که اجرای آن به انجام جراحی نیاز دارد و در نتیجه، داوطلبین این درمان، باید قبل از قرار گرفتن تحت پروسیجر جراحی، آماده شوند. بهترین متخصص ایمپلنت دندان تهران در طول جلسه مشاوره با بیمار خود، کلیه دستورالعمل های لازم برای آماده شدن جهت انجام این فرآیند را به بیمار آموزش می دهد. اجرای اقدامات قبل از ایمپلنت دندان ، بخش لاینفک فرایند محسوب می شود.

نکات و اقدامات قبل از ایمپلنت دندان

بمنظور آماده شدن برای انجام این فرآیند، اقدامات زیر را انجام دهید:

از مصرف محصولات وابسته به تنباکو و الکل خودداری کنید.

سیگار کشیدن و مصرف الکل هر دو می تواند باعث کند شدن فرایند بهبود و افزایش خطر بروز عوارض جانبی و مشکلات بعد از جراحی ایمپلنت شود. بیماران باید در طول هفته منتهی به جراحی، مصرف الکل را کنار گذاشته و این قطع مصرف را در طول دوره اولیه بعد از جراحی نیز ادامه دهند. تاثیر الکل بر روی جریان خون می تواند باعث بروز مشکلات مرتبط با خونریزی شود.

سیگار کشیدن یا جویدن آدامس های تنباکو نیز یکی از دغدغه های مهم به شمار می آیند، چون تا حد زیادی خطر بروز مشکل در این فرآیند را به همراه دارد. تنباکو، خطر بیماری لثه و عفونت آن را افزایش می دهد و می تواند ناحیه ایمپلنت را نیز عفونی کند. سیگار کشیدن، سطح اکسیژن در جریان خون را کاهش داده و بهبود سلول را دشوار می کند.

توقف مصرف سیگار و الکل، یک اولویت بوده و نباید دیر تر از حداقل دو هفته قبل از جراحی، آغاز شود.

اعلام فهرست داروهای مصرفی به پزشک

قبل از اینکه تحت جراحی در بهترین کلینیک کاشت دندان تهران قرار بگیرید، اعلام فهرست داروهای مصرفی فعلی، مکمل ها و ویتامین هایی که در حال حاضر مشغول به مصرف آن ها هستید، الزامی می باشد. مصرف برخی مکمل ها، داروها و ویتامین ها در طول دوره ریکاوری می تواند باعث برو مشکلاتی شود. آسپرین، ویتامین E، کومادین، و وارفارین، می تواند مشکلات مرتبط با خونریزی را به همراه داشته باشد.

رعایت بهداشت دهانی صحیح را دنبال کنید.

اجرای بهداشت صحیح دهان و دندان، مسواک زدن حداقل دوبار در روز و نخ دندان زدن حداقل یک بار در روز، همیشه برای بهره مندی از یک سلامت دهان خوب الزامی می باشد، ولی تمیز نگه داشتن دهان قبل از ایمپلنت نیز بسیار حائز اهمیت است. جراحی ایمپلنت با ایجاد برش های کوچکی در لثه، به منظور قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک انجام می شود. بمنظور جلوگیری از عفونی شدن این برش ها، دنبال کردن بهداشت دهانی خوب و تبدیل کردن آن به یک عادت، بمنظور کاهش دادن احتمال حضور باکتری ها در دهان و پیشگیری از بیماری لثه، ضروری می باشد. یکی از موارد مهم در اقدامات قبل از ایمپلنت دندان این است که فرد دستورالعمل های لازم در خصوص نحوه صحیح مسواک و نخ دندان زدن برای مراقبت از ایمپلنت هایی که تازه عضو جدید خانواده دندان های شما شده اند، را فراگیرد.

داشتن یک همراه 

با یکی از دوستان یا نزدیکان، هماهنگی های لازم را جهت بازگرداندن شما به منزل، بعد از انجام جراحی به عمل آورید.

قبل از اینکه تحت این جراحی قرار گیرید باید با یکی از دوستان یا نزدیکان خود هماهنگ کنید تا مسئولیت رانندگی کردن را بر عهده گرفته و شما را بعد از تکمیل فرایند، به منزل بازگرداند و حداقل برای چند ساعت در کنار شما باشد. به علت استفاده از داروی بی حسی در زمان جراحی، رانندگی کردن، صلاح نیست و ممکن است در صورت انجام، خطر آفرین باشد.

تعیین نوع تسکین

بیمار باید در خصوص روش بی حسی، تصمیم گیری کند، چون این امر می تواند تا حد زیادی نحوه مراقبت ها و اقدامات قبل از ایمپلنت دندان را تحت تاثیر قرار دهد.

افرادی که آستانه تحمل درد آن ها پایین بوده و روش بی حسی قوی تر را انتخاب می کنند، اجازه ندارند شش ساعت قبل از جراحی، چیزی بنوشند یا بخورند. ولی در صورت انتخاب بی حسی موضعی، خوردن و نوشیدن قبل از جراحی ایمپلنت بلامانع می باشد.

بهترین متخصص ایمپلنت دندان تهران نسخه ای حاوی داروهای مورد نیاز جهت مصرف در طول دوره ریکاوری را در اختیار شما قرار می دهد. از قبل، این داروهای تجویز شده را تهیه کرده و در منزل بگذارید تا بعد از جراحی، ناچار نشوید به داروخانه مراجعه کنید. مصرف تمام داروهای تجویز شده خصوصاً داروهای آنتی بیوتیک، بسیار حائز اهمیت است. با توجه به حساسیت محیط دهان، احتمال ابتلا به عفونت در آن زیاد است، پس داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده را به طور کامل مصرف کنید.

برنامه ریزی برای استراحت روز بعد از جراحی

به گونه ای برنامه ریزی کنید که بتوانید ساعات باقی مانده روز بعد از جراحی را استراحت کنید و مشغله دیگری نداشته باشید. پس از اتمام پروسه، تجربه تورم و درد کاملا طبیعی است. برای همین برای بهتر شدن آن نیاز است تا حد امکان استراحت کنید. برای پیروی از اقدامات قبل از ایمپلنت دندان، توصیه می شود چند روز از کار خود مرخصی بگیرید و اگر امکان آن نبود طوری برنامه ریزی کنید که فشار زیادی به ناحیه جراحی شده وارد نشود. همچنین از پیش خوراکی ها و داروهای مورد نیاز و همچنین کیسه یخ تهیه کنید و تا جای ممکن در فعالیت ها شرکت نکنید.

اهمیت خواب

تا زمانی که شب قبل از این عمل خواب و استراحت کافی داشته باشید بخش عظیمی از اضطراب و نگرانی هایتان از بین می رود. کاشت ایمپلنت روندی بی خطر و ایمن است ولی ممکن است مانند هر پروسیجر دیگری برای انجام آن دودل باشید. این امر به بدن کمک می کند تا دوره نقاهت را سریع تر و بدون هیچ مشکلی طی کند.

در صورتی که قبل از جراحی بیمار شدید به پزشک اطلاع دهید.

در صورتی که قبل از جراحی، به سرماخورگی یا آنفولانزا دچار شده اید یا تب دارید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.
در خصوص بانوانی که قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، باید بگوییم که این موضوع باید حتماً به پزشک اطلاع داده شود. چون برخی آنتی بیوتیک ها با قرص های ضد بارداری، بر هم کنش انجام داده و اختلالاتی را بوجود می آورند.

مصرف آنتی بیوتیک قبل از پروسه کاشت دندان

در صورتی که یک ایمپلنت پزشکی را دریافت کنید ، باید از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بهره بگیرید تا بدن به این پروتزها حمله نکند. پیش از اقدام به ایمپلنت کردن دندان ، باید یک دوره آنتی بیوتیک مصرف کنید تا این دارو به عنوان جایگزین سیستم ایمنی عمل کند. به همین دلیل ، مراجعه کنندگانی که مبتلا به بیماری های مزمن هستند نیز باید قبل و بعد از این جراحی این دارو را مصرف نمایند.

قبل از کاشت دندان می توان چیزی خورد؟

در صورتی که از بی حسی موضعی استفاده شود ، نیازی به ناشتا بودن نیست. در واقع پزشکان توصیه می کنند در این صورت قبل از مراجعه به بهترین کلینیک ایمپلنت دندان در شمال تهران غذا میل کنید ، زیرا بعد از اتمام روند کاشت غذا خوردن کمی مشکل می شود و توصیه می گردد تا مدتی از غذاهای نرم و آبکی مثل سوپ بهره بگیرید.

اما اگر بیهوشی عمومی روی بیمار اعمال شود ، فرد نباید از هشت ساعت قبل چیزی بخورد یا بنوشد. معمولا در صورتی از این نوع بیهوشی استفاده می شود که چند نوع جراحی به صورت همزمان در حال انجام باشد ، فرد دچار نقص ایمنی باشد و یا متقاضی دچار اضطراب شده باشد و نیاز به استعمال بیهوشی با آرام بخش باشد. خالی بودن شکم قبل از فرآیند یکی از اقدامات قبل از ایمپلنت دندان محسوب می شود و دلیل آن هم این است که ممکن است هنگام بیهوشی ، محتویات معده به ریه بازگردد و موجب خفگی شود.

سایر اقدامات قبل از ایمپلنت دندان در تهران

معاینه کامل دهان و دندان

این موضوع برای تشخیص اینکه بیمار برای انجام این پروسه کاندیدای مناسبی هست یا خیر، به دندان پزشک کمک شایانی می کند و اطلاعات مهمی را در اختیار ایشان قرار می دهد. در این مرحله جراح عکس های رادیولوژی و دیگر سوابق پزشکی فرد را بررسی می کند.
کاشت قدم به قدم ایمپلنت به اطلاعاتی که در ادامه ذکر کرده ایم بستگی دارد. اگر مراجعه کننده سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد، از اقدامات قبل از ایمپلنت دندان که باید انجام دهد این است که آنتی بیوتیک مصرف کند. اگر به هرگونه داروی بیهوشی یا مواد استفاده شده حساسیت داشته باشید، از گزینه های جایگزین استفاده می شود. همچنین برنامه عمل با توجه به داروهای مصرفی شخص تغییر می یابد.

زمانی که نیاز به آماده سازی فک باشد، از گرافت های استخوانی بهره گرفته می شود. در صورتی که زیباجو هیچ مشکلی در سلامت خود نداشته باشد، احتمال دارد پایه ایمپلنت در یک جراحی کاشته شود و حتی روکش آن نیز جایگذاری شود.
در صورت لزوم، آنتی بیوتیک تجویز می شود

شاید برایتان عجیب باشد اما این مورد نیز از اقدامات قبل از ایمپلنت دندان محسوب می شود. پیش از هر اقدامی باید از داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند استفاده کنید تا بدن به پروتز حمله نکند. آنتی بیوتیک ها این نقش را به خوبی ایفا می کنند.

آماده سازی فک

اگر به هر دلیلی فک به طور مناسب ایمپلنت را تحمل نکند، جراح با چند روش ساختار آن را بهبود می بخشد. در ادامه این مقاله برخی از آن ها را ذکر کرده ایم.

  • زمانی که فک خیلی نرم یا سست باشد، دندان پزشک یک گرافت استخوانی به آن پیوند می زند تا ایمپلنت را نگه دارد.
  • در صورتی که این عضو بیش از حد بزرگ و بیرون زده باشد بخشی از استخوان آن برداشته می شود.
  • تمام دندان های پوسیده کشیده می شوند.
  • در صورت لزوم شکل فک تغییر می کند و نرم تر می شود

غذاهای نرم آماده کنید

پیش از اینکه به سراغ جراحی روید ، باید غذاهای نرم بخرید یا آماده کنید. این خوراکی ها شامل اسموتی ، پاستا و سوپ می شود. تا چند روز بعد از پروسیجر لثه ها دردناک خواهند بود و شما قادر نیستید تا خوراکی های سفتی مثل آجیل و یا سبزیجات خام را میل کنید. گرفتن آب میوه های تازه راهی عالی برای دریافت مواد مغذی موجود در میوه ها می باشد. معجون های مغذی نیز می توانند مواد مورد نیاز را به بدن شما برسانند. بهتر است قبل از مراجعه به بهترین کلینیک ایمپلنت دندان در تهران سری به فروشگاه بزنید و مقداری نوشیدنی بدون شکر تهیه کنید تا رژیم غذایی محدودی نداشته باشید. همچنین سعی کنید از مصرف غذاهای اسیدی و تند خودداری کنید.

آزمایشات انجام شده قبل از کاشت ایمپلنت

آزمایش خون

این یکی از مهم ترین تست ها می باشد. این مورد زمانی صورت می پذیرد که بیمار از یک بیماری مزمن مثل دیابت یا فشار خون رنج ببرد. این بیماری ها روی نتیجه تاثیر منفی می گذارند. زمانی که عفونت نیز وجود داشته باشد ، باید ابتدا این معضل درمان شده و سپس به سراغ کاشت ایمپلنت رفت.

تصویربرداری X ray

برای رسیدن به نتیجه ای رضایت بخش ، پزشک باید باید از وجود تراکم و ضخامت کافی استخوان اطمینان حاصل نماید. اگر به تشخیص ایشان استخوان کافی برای نگهداری از ایمپلنت وجود نداشته باشد ، از راه های دیگری بهره گرفته می شود.  احتمال دارد جراح پیشنهاد دهد از گرافت استخوان و یا PRP استفاده شود تا ثبات ایمپلنت در دهان بالا رود و روند استخوان سازی با سرعت بیشتری صورت پذیرد.

سی تی اسکن

زمانی که برای ایمپلنت کردن دندان ها اقدام می کنید ، این نوع از تصویربرداری که از اقدامات قبل از ایمپلنت دندان محسوب می شود ، کمک شایانی به شما خواهد کرد. توموگرافی کامپیوتری تصاویر مقطعی تولید می کند که اطلاعات دقیقی از ارتفاع استخوان به ما می دهد. با به دست آمدن این تصاویر ، بهترین متخصص ایمپلنت دندان تهران می تواند موقعیت دقیق پروتز را تشخیص دهد.

انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت دندان در تهران

از دیگر موارد مهم در اقدامات قبل از ایمپلنت دندان ، انتخاب یک پزشک متخصص است. این تصور غلط در میان برخی از افراد رایج است که فکر می کنند با مراجعه به دندانپزشکی می توانند تحت این جراحی قرار گیرند. جراحان فک، صورت و دهان، جراحان پروتز، پریودنتیست ها، پزشکانی هستند که می توانند این جراحی را انجام دهند.

علت اهمیت انتخاب یک جراح خوب ایمپلنت این است که با این کار می توان احتمال بروز عوارض را به حداقل رساند. انجام جراحی تصمیم مهمی است که مستلزم صرف وقت و هزینه می باشد. به همین دلیل، انتخاب یک متخصص جراحی ایمپلنت خوب  در تهران، نقش بسیار موثری در کسب حس خشنودی و رضایت مندی از وقت و هزینه صرف شده برای بیمار به همراه خواهد داشت.