زمان مطالعه: 6 دقیقه

ایمپلنت دندان گزینه درمانی است که برای بازیابی و جایگزین کردن دندان های طبیعی از دست رفته در اثر عوامل مختلف ، می تواند به عنوان یک راه حل کارگشا مورد استفاده قرار گرفته و جای دندان های خالی در دهان را پر کند. اما در بعضی از مواقع افراد خواهان انجام فوری این پپروسه هستند و به ایمپلنت دندان فوری روی می آورند. ایمپلنت دندان فوری روشی است که به فرد این امکان را می دهد تا در مدت زمانی کوتاه ، دندان های از دست رفته خود را جایگزین نموده و نتیجه مطلوبی را از درمان به دست آورند.

ایمپلنت دندان فوری - کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا

امروزه خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی شرایط مطلوبی جهت بازیابی زیبایی های از دست رفته فراهم شده است. دندان نیز به عنوان یکی از بخش های تاثیر گذار در چهره ، از این امر مستثنی نبوده و پیشرفت های رخ داده در حوزه دندانپزشکی ، امکان برخورداری از لبخندی زیبا را فراهم نموده است.

مراجعه به دندانپزشک بمنظور کاشت دندان ، بهتر است بلافاصله در پی از دست رفتن دندان طبیعی انجام شود. علت اقدام فوری برای ایمپلنت ، این است که خالی ماندن جای دندان برای مدت زمان طولانی ، علاوه بر مشکلات بهداشتی ، می تواند مشکلاتی از قبیل تغییر شکل فک و صورت و از بین رفتن تراکم استخوان در ناحیه ای که دندان آن از دست رفته است را به همراه داشته باشد.

ایمپلنت دندان فوری چیست؟

ایمپلنت فوری دندان ، در برگیرنده دو فرایند است که در هر دو آنها ، دندان از دست رفته ، با پروسیجر ایمپلنت ، بازیابی می شود. در فرایند ایمپلنت از نوع اول ، بلافاصله بعد از گذاشتن پایه یا فیکسچر ، روکش بر روی آن قرار داده می شود.

البته ، این روکش موقتی می باشد و تا زمانی که فرایند جوش خوردن پایه به استخوان تکمیل شود ، بر روی آن قرار داده می شود.

پایه یا فیکسچر ، بخشی از ایمپلنت است که در واقع ، نقش ریشه از دست رفته دندان را بازی می کند. این بخش از ایمپلنت در استخوان فک قرار داده می شود و بسیار محکم و پایدار بوده و این توان را دارد که روکش ایمپلنت را به روی خود نگه دارد.

جنس انتخاب شده برای پایه دندان ، از ماده ای به نام تیتانیوم می باشد که در داخل استخوان فک ، جایگذاری می شود. علت انتخاب این ماده برای ساخت پایه ایمپلنت ، ویژگی سازگاری این فلز با بدن و عدم بروز فرایند پس زنی از سوی بدن می باشد.

در فرایند ايمپلنت دندان از نوع دوم ، کاشت ، بلافاصله بعد از کشیدن دندان طبیعی ، اجرا می شود. مزیت این پروسیجر این است که مشکلات مرتبط با تغییرات رخ داده در فرم استخوان فک ، در این روند ایمپلنت فوری دندان تجربه نمی شود.

استخوان فکی که دندان آن از دست رفته است ، به مرور زمان دستخوش تغییراتی از لحاظ فرم و شکل می شود. گاهی این تغییرات می تواند مشکلاتی را در هنگام ایمپلنت ایجاد کند ، چون در این شرایط ، استخوان از ویژگی های مناسب برای پشتیبانی از پایه ایمپلنت برخوردار نمی باشد.

مراحل ایمپلنت دندان فوری

مرحله اول : مشاوره بین دندانپزشک و بیمار

دندانپزشک در طول جلسه مشاوره ، به منظور اطلاع رسانی و آگاه نمودن بیمار خود از فرایند اجرای ایمپلنت فوری دندان ، توضیحاتی کافی را در این خصوص در اختیار بیمار خود قرار می دهد. جلسه مشاوره ، جزو لاینفک فرایند درمان محسوب می شود. وی در این جلسه ، آزمایشات لازم را بر روی ناحیه درمان انجام داده و طرح درمان متناسب با نیاز بیمار را ترسیم می کند. این جلسه فرصت مناسبی برای برقراری یک همکاری مشترک بین بیمار و پزشک می باشد ، چون اقدام صحیح در اجرای دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک ، در مراحل مختلف درمان ، می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای را بر روی نتیجه درمان بر جای گذارد.

مرحله دوم: تست و عکسبرداری

پزشک به منظور بررسی کامل وضعیت ناحیه درمان ، گرفتن عکس و سی تی اسکن را برای مشاهده وضعیت استخوان فک ، ضخامت آن ، وضعیت ریشه دندان و به طور کلی ، آناتومی ناحیه درمان ، سینوس ها ، اعصاب و غیره ، تجویز می کند.

مرحله سوم : کاشت دندان

در این مرحله ، دندانپزشک ، مثل بسیاری از فرایند های دندانپزشکی دیگر ، کار را با تزریق بی حسی آغاز می کند. او با استفاده از ابزاری مخصوص ، حفره ای را در لثه ایجاد می کند. این حفره برای جایگذاری پایه ایمپلنت ایجاد می شود. این پایه نقش ریشه دندان را دارد که قرار است روکش دندان در مراحل بعدی بر روی آن قرار داده شود. اندازه سوراخ یا حفره ایجاد شده به تشخیص دندانپزشک وابسته است. پس از ایجاد حفره ، پایه تیتانیومی ایمپلنت در آن قرار داده شده و پس از آن روکش موقتی تا زمان طی شدن پروسه جوش خوردن فیکسچر به استخوان ، بر روی آن قرار داده می شود.

وجه تمایز ایمپلنت فوری و ایمپلنت معمولی در همین مرحله است. این روکش موقتی تا چند ماه در دهان شما باقی می ماند و کیفیت آن باید به گونه ای باشد که بتواند نیازهای عملکردی را در طول این دوره چند ماهه ، پاسخگو بوده و مشکلاتی از قبیل عفونت یا آسیب دیدگی پایه ایمپلنت را موجب نشود.

مزایای ایمپلنت دندان فوری

با توجه به اینکه فرایند ایمپلنت دندان فوری ، پروسه زمان بری می باشد ، ایمپلنت فوری دندان ، می تواند برخی مشکلات مربوط به دوره بی دندانی ، در بازه زمانی مورد نیاز برای جوش خوردن پایه یا فیکسچر به استخوان را پوشش دهد. برخی از مزایای ایمپلنت فوری دندان ، شامل موارد زیر می باشد:

  • طولانی نبودن دوره ای که جای دندان در دهان خالی است.
  • کوتاه تر شدن پروسه درمان ، به دلیل ترکیب و ادغام دو مرحله با یکدیگر و اجرای همزمان آنها در یک مرحله
  • جلوگیری از بروز مشکلاتی از قبیل تغییر فرم و شکل استخوان در اثر فاصله افتادن بین زمان کشیده شدن دندان تا زمان کاشت دندان
  • حفظ اعتماد به نفس ، به دلیل وجود روکش دندان موقتی و عدم احساس خجالت در اثر خالی بودن جای دندان
  • عدم مواجهه با مشکلاتی از قبیل ناتوانی در تلفظ کردن صحیح بعضی کلمات به دلیل خالی بودن جای دندان

مشکلات مرتبط با ایمپلنت فوری دندان

محدودیت در داوطلبی

یکی از مشکلات احتمالی ایمپلنت فوری دندان ، قابل اجرا نبودن آن برای تمام بیماران می باشد. بیمارانی که دارای تراکم استخوان بالا در ناحیه فک و ناحیه ای که دندان آن از دست رفته است نمی باشند ، نمی توانند از این فرایند درمان بهره مند شده و در صورت اجرا ، مشکلاتی برای آنها رخ خواهد داد. بنابراین این درمان ، دارای محدودیت قابل استفاده بودن تنها برای افراد دارای تراکم استخوان بالا در ناحیه بدون دندان می باشد.

خطر جابجایی پایه ایمپلنت

با توجه به اینکه در ایمپلنت فوری ، روکش بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می شود ، فرد شروع به استفاده از آن در فرایندهایی از قبیل جویدن غذا می کند. این امر ، خطر جابجایی پایه ایمپلنت را به همراه دارد.

طول درمان در فرایند ایمپلنت دندان فوری ، چقدر است ؟

بازه زمانی مورد نیاز برای جوش خوردن و تثبیت پایه ایمپلنت در استخوان ، پروسیجر ایمپلنت معمولی دندان ، تفاوتی ندارد. در هر دو فرایند ایمپلنت معمولی و فوری ، سه الی شش ماه زمان باید برای تثبیت پایه ، زمان در نظر گرفته شود. بعد از سپری شدن این دوره زمانی ، دندانپزشک ، روکش موقتی را با روکش دائمی ، جایگزین می نماید.

داوطلبین مناسب برای ایمپلنت فوری دندان

دندانپزشک با انجام تست های لازم و تشخیص های خود بر اساس عکسبرداری های انجام شده ، داوطلبی بیمار برای بهره مند شدن از درمان ایمپلنت فوری دندان را تعیین می کند.

برخورداری از سلامت دهان و دندان ، یکی از شرایط لازم برای داوطلب ایده آل بودن در این درمان محسوب می شود. افراد سیگاری داوطلبین خوبی به شمار نمی آیند ، چون استعمال سیگار باعث تاثیرات منفی بر روی سیستم ایمنی بدن می شود و در نتیجه فرایند بهبود را با مشکلاتی روبرو می نماید.

همچنین ، بروکسیسم یا دندان قروچه ، فاکتور دیگری است که در صورتی که از آن رنج می برید ، نمی توانید به عنوان یک داوطلب خوب برای بهره مندی از ایمپلنت فوری دندان ، محسوب شوید. دندان قروچه باعث وارد آمدن فشار به ایمپلنت فوری شده و به تبع آن ، برو مشکلاتی ، محتمل می باشد.

استفاده از ایمپلنت فوری دندان ، مستلزم رعایت بهداشت دهان و دندان کامل می باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان ، ممکن است ناحیه درمان شده ، دستخوش مشکلاتی شود. بنابراین افرادی که نمی توانند به انجام این مسئولیت متعهد باشند ، داوطلبین خوبی برای ایمپلنت فوری دندان محسوب نمی شوند

افراد مبتلا به مشکلات ضعف سیستم ایمنی نیز داوطلبین خوبی برای فرایند ایمپلنت فوری دندان ، به شمار نمی آیند.