ایمپلنت دندان نیز مانند سایر حوزه های پزشکی در دهه های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای پیدا کرده است. هر ساله میلیون ها نفر مشکلات مختلف مربوط به دندان و از دست رفتن دندان طبیعی خود را تجربه می کنند. با بالا رفتن سن ، احتمال این از دست رفتگی های دندان نیز افزایش می یابد. امروزه خوشبختانه درمان هایی منطقی تر و ماندگار تر از قبیل ایمپلنت دیجیتال دندان وارد عرصه دندانپزشکی شده اند و افراد بسیاری توانسته اند با بهره مندی از این فرایند ، دندان های از دست رفته خود را با شکل ظاهر و عملکرد مشابه با دندان های طبیعی ، بازیابی نمایند.

ایمپلنت دندان دیجیتال - کلینیک دندانپزشکی ایمپلنتیا

با توجه به نقش مکانیکی که دندان های ما در دهان مان ایفا می کنند ، از دست رفتن آنها می تواند مشکلاتی را به همراه داشته و علاوه بر مشکلات فانکشنال ، از نظر زیبایی نیز دغدغه هایی را برای افراد ایجاد نماید. تاثیرات روانشناختی و اجتماعی جاهای خالی دندان در دهان که قابل رویت هستند ، باید جدی گرفته شود چون شیوه ای تحت آن به نظر می رسیم ، بر روی احساس مان اثر می گذارد.

از دست رفتن دندان و خالی بودن جای آن در دهان ، می تواند مشکلاتی را برای سلامت فرد نیز به همراه داشته باشد.  برای مثال ، اگر برخی از دندان های آسیای بزرگ خود را از دست داده باشید ، دندان های جلو تحت فشار قرار خواهند گرفت و برخی اوقات به سمت عقب فشرده خواهند شد ، چون این دندان ها برای پشتیبانی از ارتفاع صورت طراحی شده اند نه جویدن غذا.

در برخی موارد حاد ، لب ها دچار فرو رفتگی می شوند و چهره پیر را بوجود می آورند چون در این شرایط لب ها و گونه ها بوسیله دندان ها و بافت لثه تحت پشتیبانی قرار نمی گیرند. از دست رفتن استخوان ، کاهش لثه ها و در نتیجه خلق چهره ای پیر ، از دیگر پیامدهای از دست رفتن دندان می باشند.

ایمپلنت دندان دیجیتال چیست؟

ایمپلنت های دندان ، دندان های شما را مانند ریشه های دندان های طبیعی شما ، در محل خود نگه می دارند. ایمپلنت ها ، پایه ها یا فیکسچرهای تیتانیوم سازگار با بافت های زنده ای می باشند که با یک فرایند جراحی ، در استخوان فک قرار داده می شوند تا روکش را سر جای خود نگه دارند.

ایمپلنت ها با استخوان فک جوش می خورند و به عنوان یک پشتیبان محکم برای دندان پروتز شده ، عمل می نمایند. وقتی ایمپلنت ها در محل خود قرار داده شدند و ناحیه ، بهبود پیدا کرد ، دندانپزشک می تواند روکش دندان را بر روی آن قرار دهد.

سیستم ایمپلنت دندان دیجیتال دارای مزیت بهره مندی از یک تکنولوژی مدرن می باشد. از مرحله اسکن تا طراحی و تولید ، سیستم کاملاً دیجیتال ، امکان تجزیه و تحلیل دقیق همه جنبه های پروسیجر طراحی شده را فراهم می آورد.

تکنولوژی ایمپلنت دیجیتال از مدل های کامپیوتری دیجیتال در استخوان فک استفاده می کند و امکان استقرار دقیق ایمپلنت در دهان را فراهم می آورد.

فرایند ایمپلنت دیجیتال دندان ، فرایند کاشت دندان را ساده می کند و به میزان قابل ملاحظه ای زمان قرار گرفتن شما بر روی صندلی دندانپزشکی را کوتاه می نماید. کاهش مقدار زمان صرف شده در جراحی ، خطر عفونت را نیز کاهش می دهد و در نتیجه به تجربه کردن یک دوره ریکاوری بعد از جراحی سریع تر ، منجر می شود.

آیا ایمپلنت دندان دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت دندان سنتی ، درد کمتری به همراه دارد؟

تصویر برداری سی تی سه بعدی استفاده شده در جراحی ایمپلنت دندان دیجیتال ، اطلاعات دقیقی را درباره موقعیت استخوان و موقعیت عصب ها به دست می دهد. در فرایند جراحی ایمپلنت سنتی ، دندانپزشک باید یک برش بزرگ را در طول خط لثه تا رسیدن به استخوان ایجاد کند.

با استفاده از تکنولوژی ایمپلنت دیجیتال هدایت شده با کامپیوتر ، ایمپلنت ها بدون نیاز به بلند کردن فلپ های متصل به لثه ، در محل مناسب خود قرار داده می شوند. بنابراین ناحیه درمان ، دچار آسیب دیدگی کمتری می شود و بخیه زدن مورد نیاز نمی باشد. بعلاوه ، خونریزی ، تورم و زمان ریکاوری نیز کاهش پیدا می کند.

با توجه به اینکه تکنولوژی ایمپلنت دندان دیجیتال ، خونریزی و تورم کمتری را بعد از فرایند جراحی دندان به همراه دارد ، بیمارانی که به مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا و دیابت مبتلا هستند ، می توانند بعنوان داوطلبین این فرایند درمان ، از مزایای چشمگیر آن بهره مند شوند.

ایمپلنت دیجیتال دندان ، یک راه حل دائمی

وقتی دندان ها در اثر وارد آمدن ضربه یا پوسیدگی آسیب می بینند ، ایمپلنت دندان دیجیتال می تواند از لحاظ عملکردی و زیبایی ، قابلیت های دندان های طبیعی شما را بازیابی کرده و طرح لبخند زیبایی را به شما هدیه کند.

وقتی ایمپلنت های دندان در دهان شما قرار داده می شوند ، به صورت دائمی بوده و به گونه ای طراحی شده اند که مشکلاتی از قبیل ترک خوردن یا شکستن را به همراه نداشته باشند.

مزایای ایمپلنت دیجیتال دندان

 • فانکشن یا عملکرد دندان های شما با جایگزینی دندان هایی که از نظر عملکرد و شکل ظاهری دقیقاً شبیه دندان های طبیعی شما هستند ، بازیابی می شود.
 • زیبایی لبخند شما به طور کامل بازیابی می شود.
 • با توجه به اینکه این دندان ها شبیه به دندان های طبیعی شما هستند ، در مقایسه با دندان های مصنوعی ، مشکلاتی را در زمان تلفظ لغات و صحبت کردن به وجود نمی آورند.
 • به بازیابی ساختار صورت شما از طریق پشتیبانی از استخوان فک و دیگر ویژگی های صورت ، کمک می کند.
 • خوردن غذا با ایمپلنت دندان دیجیتال در مقایسه با دندان های مصنوعی ، بسیار آسان تر بوده و این ایمپلنت ها به اندازه کافی برای تحمل فشار وارد آمده در هنگام جویدن غذا ، قوی می باشند.
 • ایمپلنت های دیجیتال دندان ، دیگر دغدغه پوسیدگی و خراب شدن را به همراه نداشته و با مراقبت های توصیه شده توسط پزشک و رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید برای مدت طولانی از آنها بهره ببرید.
 • زمانی که می خندید ، عطسه می کنید یا غذا می خورید ، دندان های ایمپلنت شده دیجیتال ، از جای خود در نمی آیند و باعث خجالت شما نمی شوند.
 • ایمپلنت های دندان دیجیتال دارای ماندگاری بسیار بیشتری در مقایسه با دنتورها و بریج های ثابت می باشند.
 • در مقایسه با روش های سنتی ، مزایای ایمپلنت دندان دیجیتال بسیار بیشتر است. به دلیل پیشرفت های مدرن در تصویر برداری ، اسکن و محاسبه ، کل فرایند را می توان به شکلی هموار ، پیش برد. در نتیجه تعداد ویزیت ها کمتر شده و در عین حال دقت کار بسیار بالا می باشد.
 • با توجه به اینکه جراحی ، بدون ایجاد برش یا بخیه انجام می شود ، بافت لثه هیچگونه آسیبی نمی بیند. در نتیجه طول مدت فرایند کاهش می یابد.
 • ایمپلنت های دندان دیجیتال ، درد کمتری داشته و سطح رضایت بیمار از کل فرایند ، بسیار بیشتر است.

هزینه ایمپلنت دندان دیجیتال

در ایمپلنت دیجیتال دندان از تجهیزاتی پیشرفته و تقریباً متفاوت با ایمپلنت سنتی استفاده می شود. به همین دلیل هزینه آن نیز تا حدودی با تکنیک های سنتی متفاوت است. در طول جلسه مشاوره با جراح دندانپزشک ، در خصوص هزینه درمان ، به شما اطلاع رسانی می شود.

چه کسانی داوطلب ایده آل جراحی ایمپلنت دندان دیجیتال محسوب می شوند؟

ایمپلنت دندان دیجیتال از نظر سنی ، هیچگونه محدودیتی نداشته و کلیه افرادی که استخوان فک آنها به رشد کامل رسیده است ، می توانند از این فرایند بهره مند شوند. البته افرادی که در ناحیه درمان ، دچار عفونت هستند و افرادی که دیابتی بوده و تحت درمان ها سرطان از قبیل پرتو درمانی قرار دارند ، با در نظر گرفتن برخی ملاحظات و شرایط ویژه تحت درمان قرار می گیرند.

افرادی که سیگار استعمال می کنند باید قبل از شروع فرایند جراحی ایمپلنت دیجیتال دندان ، به قطع مصرف سیگار اقدام کنند ، چون سیگار باعث کند شدن فرایند بهبود می شود و دوره ریکاوری را طولانی تر کرده و می تواند نتیجه درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

تفاوت ایمپلنت دندان دیجیتال و ایمپلنت دندان سنتی یا معمولی در چیست؟

چارچوب کلی فرایند ایمپلنت دندان دیجیتال و ایمپلنت معمولی کاملاً شبیه به هم است. تفاوت این دو فرایند در تکنولوژی به کار رفته در هر یک از دو فرایند می باشد. در پروسیجر ایمپلنت دندان دیجیتال ، حداقل برش ایجاد می شود و با استفاده از نرم افزای های پیشرفته کامپیوتری ، شرایط دقیق فک و ناحیه بی دندان به دقت مورد بررسی قرار می گیرد. بعلاوه در این تکنیک به دلیل حداقل بودن سطح برش ، بخیه ای نیز مورد استفاده قرار نگرفته و مشکل کشیده شدن بخیه نیز از این فرایند حذف شده است.

بعلاوه ، درد تجربه شده توسط بیمار در طول فرایند به دلیل حداقل بودن برش ، در مقایسه با فرایند ایمپلنت سنتی ، کمتر است. به طور کلی ، ایمپلنت دندان دیجیتال ، تجربه بهتری را برای بیمار در خصوص فرایند درمان ایمپلنت خلق می کند.

معایب ایمپلنت دندان دیجیتال

ایمپلنت دندان دیجیتال در مقایسه با ایمپلنت سنتی ، یک فرایند بدون عیب محصوب می شود ، چون فاقد پارامترهایی است که به عنوان نقاط ضعف در ایمپلنت معمولی محسوب می شوند.

به عنوان یک فرایند مستقل و بدون مقایسه آن با سایر فرایند های درمان ، شاید بتوان هزینه بالای فرایند درمان را به عنوان نقطه ضعف آن به شمار آورد.